Nepřehlédněte

Filmaři v čele s Milošem Formanem chtějí po vládě odvolání ředitele NFA

Spor některých filmařů, kteří nesouhlasí se způsobem digitalizace české filmové klasiky včera vygradoval. Na Úřad vlády dorazil dopis, podepsaný Milošem Formanem a dalšími renomovanými filmaři. Ti žádají po premiérovi a vládě odvolání Michala Breganta z postu generálního ředitele Národního filmového archivu. V dopise se mimo jiné píše, že NFA pod vedením PhDr. Michala Breganta v důsledku svých rozhodnutí poškozuje umělecká filmová díla tím, že je distribuuje v českých a zřejmě i zahraničních kinodistribucích v primitivně digitalizované formě, která je zcela nepřijatelná pro jejich autory. 

„Připojuji svůj podpis jako naléhavý apel ku podpoře iniciativy českých profesních kolegů se zájmem, aby odpovědné státní orgány nepřipustily uskutečnění shora nastíněné hrozby a zasáhly, a to i korekcemi v oblasti personální.“, připsal pod dopis Miloš Forman.

Dopis premiérovi dále podepsali:
Jiří Menzel, Ivan Passer, Vojtěch Jasný, Juraj Jakubisko, Ivan Šlapeta, Jiří Svoboda, Karel Kochman, Hynek Bočan, Martin Vadas, Alois Fišárek, Antonín Weiser, Juraj Herz, Bohdan Sláma, Stanislav Milota, Drahomíra Vihanová, Jiří Krejčík ml., Zuzana Zemanová, Dalibor Lipský a Jan Hřebejk.

Národní filmový archiv zaslal Totalfilmu reakci, včetně dopisu Vojtěcha Jasného, který za NFA stojí, zpochybňuje aktivitu svých kolegů a svůj podpis pod listinou považuje tímto za neplatný. (reakci NFA najdete na konci článku)


Filmaři jsou už delší dobu s NFA ve sporu o technické aspekty digitalizace a restaurování filmových děl. Nelíbí se jim ani způsob komunikace archivu s filmaři, řediteli vytýkají nedostatečnou spolupráci.

Film Adéla ještě nevečeřela i Tři oříšky pro Popelku byly terčem kritiky Asociace českých kameramanů. Podle ní v údajně neprofesionálním restaurování komedie Adéla ještě nevečeřela zcela zmizel původní režisérův a kameramanův záměr. Ředitel archivu byl dlouhou dobu ve sporu i s Nadací České bijáky se kterou archiv navázal spolupráci v rámci projektu digitálního restaurování některých filmových děl.

Generální ředitel NFA Michal Bregant veškerou kritiku odmítá jako neopodstatněnou.
Marcela Dohnalová z NFA zaslala redakci následující reakci:
Petice se v prezentaci označuje slovy “filmaři žádají”, ale ve skutečnosti dokument obsahuje podpisy 13 režisérů a 7 dalších filmových profesionálů, zejména kameramanů. NFA by jistě mohl zahájit podpisovou protiakci, která by naopak jak profesionální postup jeho zaměstnanců při digitálním restaurování, které NFA dělá postupy v souladu se svým posláním, tak osobu generálního ředitele, hájila. Místo toho však bude více výmluvné ukázat, jakým způsobem byl minimálně jeden z podpisů pod “petici” získán: svědčí o tom dopis režiséra Vojtěcha Jasného, který svůj podpis odvolal, protože byl k němu přemluven za nedůstojných podmínek.

NFA postupuje v digitalizaci českých filmů v souladu s dalšími archivy v Evropě a výsledky jeho práce byly opakovaně vysoce hodnoceny i na mezinárodních festivalech. Tyto provinční války, kdy jedna zájmová skupina systematicky útočí na klíčovou instituci české kinematografie, a to i zpochybňováním jejího značného mezinárodního renomé, účelově vybranými fakty a pomluvami, které jsou za hranicí slušnosti, profesní obci velmi škodí.
(nezkrácený text)

Následující dokument je reakcí Vojtěcha Jasného na dopis filmařů, který podepsal. V textu ale svůj podpis bere zpátky s odůvodněním, že je petice vůči NFA zaujatá a nespravedlivá.

Dopis Vojtěcha Jasného

Dopis Vojtěcha Jasného

JG, MS, red

 1. K. Kratochvíl 12.1.2016, 12:27

  Kdyby se radši obě strany soustředily na to se domluvit a vzájemně na sebe neútočili. V tomto případě sympatizuju spíš s NFA, i když samozřejmě nejsem odborník na digitalizaci. Ale z traileru Adély nemám pocit, že by byl film zničen.

  Reagovat na tento komentář
  • Marek Zelenka 12.1.2016, 12:39

   No nevím, myslím že je pravda co zveřejňovali kameramani, že se ztratil takový ten mlhavý nádech a trochu to tím ztrácí na kouzlu ale nemyslím si že je ten film zničen . Tos i myslím je blbost

   Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: