Nepřehlédněte

Slávek Horák je podle Variety vycházející režisérskou hvězdou

Další úspěch si připisuje režisér Slávek Horák se svým filmem Domácí péče. Krom úspěchu na karlovarském festivalu, pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky a účastích na mnoha zahraničních festivalech se nyní ocitl na žebříčku vycházejících režisérských hvězd časopisu Variety. Žebříček 10 Directors to Watch sestavuje už dvacet let uznávaný filmový magazín Variety. V minulosti se do něj z českých jmen probojovali zatím jen Bohdan Sláma a David Ondříček.

Slávek Horák na festivalu v Palm Springs

Slávek Horák na festivalu v Palm Springs

Společně s dalšími debutujícími režiséry například z Francie, USA či Maďarska se tak Slávek Horák představil na Mezinárodním filmovém festivalu v Palm Springs, kde se při předávání tohoto ocenění potkal i s herci Willem Smithem a Jackem Blackem, nebo se scénaristou a režisérem Charliem Kaufmanem. Právě tento velmi úspěšný autor scénářů k filmům jako V kůži Johna Malkoviche, Milujte svého zabijáka nebo Věčný svit neposkvrněné mysli dostal stejnou cenu před 16 lety.

Slávek Horák s Mikulášem Křenem a koproducentem Prokopem Svobodou

Slávek Horák s Mikulášem Křenem a koproducentem Prokopem Svobodou

„Je to pro mě obrovská pocta, být ve společnosti vynikajících filmařů, jejichž práci obdivuju! Jenom doufám, že mi zítra někdo nezavolá a neřekne, že místo mě to měla dostat kolumbijská královna krásy, jako na Miss Universe,“ řekl s úsměvem čtyřicetiletý režisér o své účasti na prestižním festivalu, v rámci nějž byly tři projekce Domácí péče zcela vyprodané.

Ostatně po zatím asi dvaceti zahraničních festivalech, které Slávek Horák s Domácí péčí navštívil, má právě na tomto festivalu velkou šanci na zviditelnění. Film tam byl totiž vybrán z 57 v Americe premiérovaných filmů také mezi 12, které soutěží v sekci The New Voices/New Visions.

variety-slavek-horak

„Je to ohromný zážitek, diskutovat s filmaři z celého světa. Jejich názory, problémy a postoje mi otevírají další obzory,“ vysvětlil Horák, který kromě festivalu v Karlových Varech získal za film ocenění také od akademie filmových distributorů NASK či další ceny na festivalech v Kanadě, v Německu, ve Španělsku a byl také vybrán jako reprezentant České republiky na letošní filmové Oskary. Do užšího výběru ale americkými akademiky nakonec vybrán nebyl.

Na jaře pak Slávka Horáka čeká další propagační cesta do Spojených států a na několik dalších festivalů. Přesto už se moc těší na svůj další film. „Netušil jsem, kolik je s filmem starostí ještě po jeho natočení, jakkoliv jsou příjemné. Ale teď už bych rád začal pracovat na dalším,“ dodal nadějný režisér.

zdroj: G. Vágner, D. Brančíková
-red-, MS, totalfilm.cz

  1. […] čtěte také: Slávek Horák je podle Variety vycházející režisérskou hvězdou […]

  2. […] čtěte také: Slávek Horák je podle Variety vycházející režisérskou hvězdou […]

  3. […] čtěte také: Slávek Horák je podle Variety vycházející režisérskou hvězdou […]

Comments are closed.