Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JEŠTĚ NEŽ BUDE RECENZE NA FURIOSU NA WEBU, MŮŽETE SI JI POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Otrlí diváci mají v úterý sraz v pražském Aeru

Dvanáctý ročník Festivalu otrlého diváka promění pražské kino Aero v Epidemiologické centrum. Nákaze, tématu letošního ročníku, budou diváci spolu s dramaturgy přehlídky čelit pomocí 17 nejpůsobivějších, nejsměšnějších, nejzapadlejších i nejbizarnějších filmů z kategorie hororů, extrémů, akčňáků, krváků, campů, béček, céček i péček. Hlavní část každým rokem populárnějšího festivalu se odehraje od 8. do 13. března tradičně v žižkovském kině Aero. Festival pak v ozvěnách dorazí v pátek 18. března také do brněnského kina Scala.

Během šesti festivalových dnů nabídne přehlídka 17 filmů všemožných okrajových žánrů včetně jedné projekce tzv. naslepo. Za výběrem filmů i doprovodným programem stojí stálý dramaturgický tým Festivalu otrlého diváka ve složení David Čeněk, Jiří Flígl, Petr Šaroch a Antonín Tesař. „I letos se pokusíme připravit co nejvstřícnější podmínky, abychom si společně s diváky i v tomto co do počtu tuctovém ročníku užili spoustu netuctové zábavy. Výchozí platformou nám opět bude celé spektrum otrlosti od nesoudných akčňáků a blouznivých pop úletů přes povznášející art fart i vyprazdňující extrém po vypečené hororové novinky či uleželé klasiky z dějin evropské, exotické i pornografické kinematografie. O dodatečnou stimulaci se pak postará celková stylizace kina Aero, ale také osobité simultánní překlady, živý dabing, interaktivní projekce a případně i povzbuzováky na baru,“ přibližuje program David Čeněk.

 ot12-800x70

Po úplně první projekci od 18 hodin, kdy bude promítána delirická ultimativně béčková variace na RoboCopa s názvem Ocel a krajky, a to s genderově vyváženým simultánním překladem do sluchátek, bude festival v úterý 8. března ve 20:30 slavnostně zahájen novinkou Skautský průvodce zombie apokalypsou od scénáristy, režiséra a producenta Christophera Landona, který stojí mimo jiné také za hororovou sérií Paranormal Activity.

„Z nabitého programu na další dny divákům doporučujeme skvělý německý halucinační snímek Noční můra o tom, jak by to vypadalo, kdyby E. T. Mimozemšťan nebyla roztomile nemotorná figurka, ale odpudivě vyhlížející a podivné zvuky vydávající monstrum připomínající znetvořené embryo. Tvůrci této intenzivní audiovizuální jízdy varují před zvukovými a stroboskopickými efekty, ale zároveň nabádají provozovatele kin, aby snímek promítali s maximální hlasitostí. Což je požadavek, jemuž tým Otrlce, po všech těch letech beztak mírně nahluchlý, s radostí vyhoví,“ láká Antonín Tesař. Film Noční můra bude na Festivalu otrlého diváka uveden v sobotu 12. března od 19:30 hodin ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Dvě nejvýznamnější české filmové přehlídky si tak podají ruku na červeném koberci v Aeru.

Vyznavači extrémní kinematografie by si neměli nechat ujít Srpnový underground, který jeho tvůrce Fred Vogel pojal jako sestřih z domácích videí dvojice sériových vrahů, a co se týče formy i obsahu, došel na samu hranici únosnosti. Projekci filmu v pátek 11. března od 18 hodin bude předcházet živá show tetovacího a piercingového studia Hell. Na veselejší notu publikum naopak naladí rozverný popkulturní pastiš Poslední drak (pátek 11. března 20:00), tlumočený po vzoru rané dabingové praxe VHS distribuce live přímo z pódia hvězdným týmem otrlých hlasových umělců. Milovníky filmů, které kráčejí důsledně svou vlastní cestou mimo vyšlapané žánrové chodníčky, zve Aero na uhrančivě zvrácený debut londýnského rodáka Philipa Ridleyho Zrcadlivá kůže (středa 9. března 18:00), v němž se mimo jiné v jedné ze svých prvních rolí ukázal Viggo Mortensen.

Kromě tematické výzdoby kina, za kterou stojí stálá spolupracovnice festivalu Zuzana Blaštíková, a neotřelých filmových úvodů k Festivalu otrlého diváka neodmyslitelně patří také tzv. interaktivní projekce, ve kterých se může (musí) zapojit také publikum a které patří k nejoblíbenějším hřebům programu.

ot12-800x200

Všem hypochondrickým divákům doporučují organizátoři návštěvu dánského instruktážního hororu Co se z nás stalo (čtvrtek 10. března 20:30), kde budou platit zvýšené hygienické normy a kde diváci projevující sebemenší náznaky jakékoli nákazy budou nemilosrdně vyvedeni ze sálu a poté důstojným, humánním a ekologicky šetrným způsobem eliminováni. Památku mistra nesoudných video braků Davida A. Priora, který se se loni  v srpnu vydal na onen věčný buzerplac tam nahoře, uctí festival speciálním uvedením jeho vizionářského military opusu Noční války (sobota 12. března 21:30), z něhož následně sprostě opisovaly i takové veličiny jako Christopher Nolan se svým Počátkem. „Projekci pojímáme v pietním duchu jako slumber party a vyzýváme diváky, aby se dostavili ve slušivém nočním úboru, případně v plné polní. K navození té správné oneirické atmosféry se budou podávat posilující šláftruňky,“ doplňuje za festival Petr Šaroch.

Celou letošní přehlídku uzavře tematický vaječně-dinosauří raut po posledním filmu Carnosaurus, který bude promítán v neděli 13. března od 20 hodin. „Carnosaurus je taková současnější varianta Zemanovy Cesty do pravěku, až na to, že v ní nakažené ženy snášejí vejce vraždících dinosaurů, kteří se chtějí znovu chopit vlády nad naší planetou,“ přibližuje zakončovací snímek Antonín Tesař.

-red-
zdroj: R. Urbancová

Festival-otrleho-divaka-2016-plakat

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast