Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JIŘINA BOHDALOVÁ SE V NEDĚLI NA ČT1 PŘEDSTAVÍ V DRAMATU JIŘÍHO STRACHA SVATÁ, HRAJE PŘEŽIVŠÍ VĚZENKYNI GULAGU. TRAILER ZDE

Recenze | Nikdy nejsme sami – žádná vztahová klišé, prosté pravdy

Žádná vztahová klišé, prosté pravdy. Vlastně obyčejný příběh. Takový, který možná v tichém sousedství žije spousta rodin kolem nás. Režisér i skvělé herecké obsazení tohle všechno zoufalství dokázali velmi dobře přenést na filmové plátno.

Nikdy nejsme sami (foto: Falcon)

Nikdy nejsme sami (foto: Falcon)

Obyčejná vesnice kdesi na konci českého světa, všude těžká všednodennost, smutek, touhy, nenaplněné sny a mizerná mezilidská komunikace. Životy tu jsou pokažené a deformované. Tohle vše budete cítit ze dvou rodin, jejichž otcové se za bizarních okolností začnou přátelit. Jeden z nich je absolutní hypochondr (K. Roden), druhý je bývalý vězeňský dozorce se zalíbením v komunistické éře (M. Hanuš).

Smutné mlčení nebo nepříčetný řev je asi tak vše, čeho se dostane hypochondrově ženě (L. Vlasáková). Ta prodává potraviny v obchodě svého otce. Trpělivě snáší sebemrskačství svého psychicky nemocného muže a občas si dopřeje luxus v podobě myšlenkového a citového úniku do svých snů a představ. Později ale najde odvahu a vydá se fyzicky do úplně jiného světa i za cenu absolutního ponížení. Podobně život zkouší i mladou romskou maminku, která čeká až se jí z vězení vrátí otec její dcerky.

Nikdy nejsme sami (foto: Falcon)

Nikdy nejsme sami (foto: Falcon)

Kromě výtečných hereckých bardů musím zmínit Klaudii Dudovou, která potvrdila svůj talent a právoplatné ocenění z předchozí spolupráce na filmu Cesta ven. Za povšimnutí stojí vizuál filmu, změna  z černobíla do barevného tónu je prodchnuta se sílou hrdinčina zážitku. Místy působí zobrazované scény přestřeleně, ale proč ne…, funguje to a posiluje to celkovou syrovost. Z Nikdy nejsme sami je vůbec cítít jistý záměrný příklon k severské filmové škole. Ale třeba je to jenom moje zdání.
Každopádně v českých luzích a hájích je tenhle snímek ojedinělý a troufám si ho postavit i nad Cestu ven.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 75%
  Scénář - 75%
 • 70%
  Kamera - 70%
 • 90%
  Herci - 90%
80%

Nikdy nejsme sami (Česko, 2016)

Nikdy nejsme sami je výtečně obsazený film se syrovou jednoduchou kamerou a zdánlivě triviálním dějem. Ten ale bublá pod povrchem jako papiňák. Snad jen úplný konec filmu mi nedal úplné rozřešení.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2016

Nikdy nejsme sami
Drama
Jazyk originálu: rumunština, čeština
Česko, 2016, 105 min
Premiéra: 7. 4. 2016 Falcon

Režie: Petr Václav
Scénář: Petr Václav
Kamera: Štěpán Kučera
Hrají: Karel Roden, Lenka Vlasáková, Miroslav Hanuš, Zdeněk Godla, Klaudia Dudová

Nildy nejsme sami-plakat

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast