Za týden startuje v Třeboni Anifilm

Šest dní plných animace, toho nejlepšího z domácí a zahraniční tvorby, Mezinárodní soutěž filmů pro dospělé a děti, studentská soutěž, doprovodný filmový program, workshopy, velká jména v porotě, přednášky, prezentace. To vše a ještě další (výstavy, koncerty) nabízí další ročník Mezinárodního filmového festivalu animovaného filmu Třeboň.

Anifilm_800x70

Začíná 3. května. Nejaktuálnější novinky se představí především v mezinárodních soutěžích, které mají několik sekcí: soutěží se v kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů.

Novinkou letošního Anifilmu je přehlídka současné české animace, kterou festival uvádí pod názvem Český obzor. Přehlídka, reagující na nárůst kvalitní nové české tvorby, doplní tuzemské snímky z mezinárodní soutěže. S touto přehlídkou je nově spojená divácká cena, díky níž může publikum zvolit z cca 30 snímků nejlepší český film festivalu.

Anifilm - promítání na Masarykově náměstí v Třeboni

Anifilm – promítání na Masarykově náměstí v Třeboni

Vedle této soutěže čítající deset celovečerních filmů a více než stovku filmů krátkých proběhne i rozsáhlý doprovodný filmový program. Hlavní téma letošního festivalu nese název „Kde domov můj?“ a prolíná se několika jednotlivými sekcemi letošního festivalu. V programu se budou prolínat osudy tvůrkyň a tvůrců, kteří mají s existencí mimo svou vlast zkušenost, budou v Třeboni přítomní a představí své filmy či budou prezentovat jim blízký program. Další rovinou je pak filmový program, sestavený dramaturgy festivalu speciálně v duchu tématu, reflektující jednotlivé aspekty migrace, ztráty či změny domova a souvisejících motivů.

V porotách zasednou velká jména včetně Jana Pinkavy, Very Neubauer, Jakuba Pisteckého, Ondřeje Švadleny, Rosta, Javiera Mariscala a dalších. Na slavnostním zahájení letošního festivalu Anifilm převezme cenu za celoživotní přínos animovanému filmu výtvarník, scenárista a režisér Václav Mergl.

Anifilm letos představí i tři nově digitálně restaurované celovečerní animované filmy řadící se dnes mezi českou i světovou klasiku. První z nich bude mít dokonce světovou premiéru. Loutkový film Špalíček Jiřího Trnky je prvním celovečerním snímkem tohoto světoznámého tvůrce. Neméně známým je pak režisér Karel Zeman, kterého Anifilm představí nejen v dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman, ale i prostřednictvím snímku Vynález zkázy, jeho prvním verneovském celovečerním filmu.

Letošní vizuál Anifilmu

Letošní vizuál Anifilmu

Akreditace můžete zakoupit pouze v místě konání festivalu – v akreditačním centru v Domě animace na Masarykově náměstí č. 20 v Třeboni. Cenově se akreditace pohybují od 150 (denní) do 500 Kč (celá doba festivalu), přičemž je možné uplatnit po předložení průkazu slevu (studenti, důchodci a ZTP). K zakoupené akreditaci je nutné vyzvednout vstupenky na jednotlivé projekce v pokladnách v Divadle J. K. Tyla, a to vždy pouze na aktuální den a na den následující. Na jednu akreditaci je možné vyzvednout na každý den 4 vstupenky na různá představení. Vstupenky se dají zakoupit i bez akreditace, vždy za 50 Kč. Některé programy jsou ale přístupné i bez akreditace a bez vstupenky (např. půlnoční projekce, open-air projekce na Masarykově náměstí, dětské projekce v Roháči – Sále ČT, některé programy a workshopy v Domě animace apod.).

-red-
zdroj: Anifilm

%d blogerům se to líbí: