Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

JEŠTĚ NEŽ BUDE RECENZE NA FURIOSU NA WEBU, MŮŽETE SI JI POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Odešel Adolf Born – kreslíř večerníčků, filmových titulků i krátkých filmů

Zemřel výtvarník Adolf Born, bylo mu 85 let. Born se především proslavil spoluprací s Milošem Macourkem. Široká veřejnost ho zná jako spoluautora večerníčku Mach a Šebestová. Bornův záběr byl ale podstatně širší. Kromě nespočtu knih a obrazů doprovodil svými ilustracemi i mnoho filmů. Proslulé jsou především animované titulky k sérii Básníci či Jak utopit doktora Mráčka či Což takhle dát si špenát.
S Milošem Macourkem spolupracoval Adolf Born třicet let. Společně vytvořili více než 60 filmů. Kromě Macha a Šebestová patří k nejoblíbenějším třeba seriál o opičce Žofce.

Adolf Born

Adolf Born na festivalu Anifilm 2013, kde převzal Cenu za celoživotní dílo

V 60. a 70. letech se představil především jako karikaturista – sbíral tehdy mezinárodní ceny, jezdil do zahraničí a získal v cizině četné přátele. V roce 1964 se zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu a v 70. letech tamtéž získal cenu Grand Prix. K filmu se Born dostal poprvé v roce 1963, kdy s Václavem Bedřichem spolupracoval na snímku Až já budu velký.
Spolupráci s filmovým světem přerušil po smrti Miloše Macourka, se kterým ho pojilo osobní přátelství. Celkem se po výtvarné, scénáristické nebo režijní stránce podílel na vzniku 62 filmů.
V roce 2013 získal Born na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Třeboni Cenu za celoživotní dílo.

Mach a Šebestová (foto Česká televize)

Mach a Šebestová (foto: Česká televize)

-red-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast