Nepřehlédněte

Odešel Adolf Born – kreslíř večerníčků, filmových titulků i krátkých filmů

Zemřel výtvarník Adolf Born, bylo mu 85 let. Born se především proslavil spoluprací s Milošem Macourkem. Široká veřejnost ho zná jako spoluautora večerníčku Mach a Šebestová. Bornův záběr byl ale podstatně širší. Kromě nespočtu knih a obrazů doprovodil svými ilustracemi i mnoho filmů. Proslulé jsou především animované titulky k sérii Básníci či Jak utopit doktora Mráčka či Což takhle dát si špenát.
S Milošem Macourkem spolupracoval Adolf Born třicet let. Společně vytvořili více než 60 filmů. Kromě Macha a Šebestová patří k nejoblíbenějším třeba seriál o opičce Žofce.

Adolf Born

Adolf Born na festivalu Anifilm 2013, kde převzal Cenu za celoživotní dílo

V 60. a 70. letech se představil především jako karikaturista – sbíral tehdy mezinárodní ceny, jezdil do zahraničí a získal v cizině četné přátele. V roce 1964 se zúčastnil výstavy světové karikatury v Montrealu a v 70. letech tamtéž získal cenu Grand Prix. K filmu se Born dostal poprvé v roce 1963, kdy s Václavem Bedřichem spolupracoval na snímku Až já budu velký.
Spolupráci s filmovým světem přerušil po smrti Miloše Macourka, se kterým ho pojilo osobní přátelství. Celkem se po výtvarné, scénáristické nebo režijní stránce podílel na vzniku 62 filmů.
V roce 2013 získal Born na Mezinárodním festivalu animovaného filmu v Třeboni Cenu za celoživotní dílo.

Mach a Šebestová (foto Česká televize)

Mach a Šebestová (foto: Česká televize)

-red-