Zlatou Palmu získal v Cannes angličan Ken Loach

Nejvyšší ocenění z Cannes si odnesl režisér Ken Loach za drama Já, Daniel Blake. V neděli večer skončil slavnostním ceremoniálem 69. ročník prestižního festivalu ve francouzském přímořském letovisku. Do českých kin vítězný film zakoupila společnost Film Europe. Premiérově ho uvede v rámci festivalu Be2Can v říjnu.

Ken Loach-Cannes

Angličan Ken Loach má už druhou Zlatou Palmu. První získal v roce 2006 za drama Zvedá se vítr. Letošní vítězný snímek vypráví příběh stárnoucího truhláře Daniela Blakea, který se po infarktu ocitne vinou necitlivě nastaveného sociálního systému v obtížně řešitelné životní situaci, si získal porotu vedenou Georgem Millerem směsicí prosté výpovědi a vyhroceného politického apelu. „Jde o překvapivého, nicméně zaslouženého vítěze. Já, Daniel Blake má velmi současné téma, jasné poselství a přitom zůstává velice civilní. Je nám velkou ctí, že ho přineseme do české distribuce“, říká ředitel společnosti Film Europe Ivan Hronec.

Já, Daniel Blake (foto: Film Europe)

Já, Daniel Blake (foto: Film Europe)

Velkou Cenu poroty získalo francouzské drama Jen konec světa (Juste la fin du monde) Xaviera Dolana. Oceňovaného sedmadvacetiletého kanadského režiséra zná i český divák, díky filmu Mami!, který byl promítán i v české distribuci. Cenu poroty má film American Honey anglické režisérky Andrey Arnold.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon dostal íránský herec Šaháb Hosejní za drama Forushande (Obchodník), v ženské kategorii si ocenění odnešla Jaclyn Jose z Filipín za snímek Ma´Rosa.

Nejlepšími režiséry jsou Olivier Assayas díky filmu Personal Shopper a Rumun Cristian Mungiu za drama BacalaureatNejlepší scénář napsal podle poroty Asghar Farhadi k filmu Forushande.

Porotu letos vedl americký režisér George Miller (Šílený Max: Zběsilá cesta). V Cannes mělo premiéru několik větších hollywoodských snímků. Mezi jinými tu zde svoje filmy představili třeba Steven Spielberg (Obr Dobr), Jodie Foster (Hra peněz), Shane Black (Správní chlapi) nebo Woody Allen (Café Society). Allenova novinka navíc celý festival otevírala.

Letošním těžce stravitelnou novinkou pro canneské diváky byla jednoznačně novinka progresivního Nicolase Windinga Refna (Drive / Jen bůh odpouští). Při pátečním promítání jeho hororového dramatu Neon Demon ze života modelek publikum v sále bučelo. Jestli je film opravdu tak kontroverzní mohou posoudit i čeští diváci. Do distribuce ho ještě před festivalem koupila společnost Film Europe.

Velmi dobrý výkon podle novinářů podala ve filmu Personal Shopper americká herečka Kristen Stewart a obecně se očekávalo, že získá hereckou cenu (objevila se i v Allenově komedii Café Society). Film se mimo jiné natáčel i v Praze.
Hlavní soutěž byla letos poněkud uvolněnější a stravitelnější a méně se věnovala sociální problematice. Až na vítězné drama Kena Loache samozřejmě. Česká stopa byla výrazně vidět při promítání digitalizované Ikarie-XB1 či krátkém animovaném filmu Happy End Jana Sasky.

-red-
zdroj: Festival De Cannes