Do kin vstoupil RINO – strhující dokument o jediném československém špionovi v CIA

Čech Karel Köcher je nejslavnějším československým špionem 20. století. Jako jedinému agentovi východního bloku se mu podařilo proniknout do americké CIA a vynášet odtud informace pro československou rozvědku a KGB. Od roku 1965 byl v USA vysazen spolu se svou ženou a své pravé posláním skrýval až do roku 1984, kdy byl odhalen FBI. Dokument Rino: Příběh špiona natočil režisér Jakub Wagner za výrazné spolupráce se spisovatelem Vladimírem Ševelou, který o Köcherovi napsal bestseller Český krtek v CIA.

Karel Köcher s režisérem Jakubem Wagnerem

Wagner při natáčení čerpal z více než deseti tisíc stran odtajněné složky agenta. Film obsahuje několik unikátních záběrů, které bylo velmi těžké získat, ale nakonec se to tvůrcům podařilo.
Výsledný film se ale u Karla Köchera s nadšením nesetkal. Vztahy s aktérem se v průběhu natáčení ocitly na bodu mrazu a hrozilo že film nebude dokončen. 

Rino: Příběh špiona

Sám režisér k tomu říká: “Od začátku bylo jasné, že může dojít k rozporu, samotný Köcher má k filmu dost zásadních výtek. Ovšem na základě smlouvy, kterou podepsal, nemá nárok cokoliv schvalovat. Dnes to vnímám jako další rozměr filmu.” 

A producent Richard Malatinský k tomu dodává: “Film byl ve výrobě déle než dva roky. Producentsky nejtěžší bylo vytrvat ve chvílích, kdy se vztahy s Köcherem ocitly na bodu mrazu. Köcher je jeden z nejchytřejších lidí, co znám a pořád je to velký hráč. Natáčení filmu bylo psychicky vysilující a přineslo mnoho stresu. O to je snad výsledek lepší.” 

Karel Köcher se svou ženou Hanou

Ve filmu promlouvá několik významných osobností. Zejména lovec špionů John Martin, bývalý důstojník FBI David Major či právník Karla Köchera z doby jeho zatčení Robert Fierer. V archivních záběrech mluví i Rudolph Giuliani, bývalý starosta New Yorku nebo bývalý šéf KGB Vladimir Krjučkov.
Film právě vstoupil do českých kin.

-red-
foto/video: A Company / Totalfilm.cz 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.