Recenze | Pára nad řekou je emoční dokument

Dokument Filipa Remundy a Roberta Kirchhoffa Pára nad řekou měl být původně pouze o legendárním jazzmanovi Lacovi Déczim. Nakonec tvůrci oko kamery nechali nahlížet i na jeho kolegy Jána Jankeje a Ľubomíra Tamaškoviče.

Není to klasický dokument, některé scény jsou inscenované, ale funkční a vtipné. Úvodní sekvence s policistou i setkání Décziho s kamarádem a nejbližším souputníkem na zahradě rozhodně vykouzlí úsměv na tváři. Včetně pozdější scény s fotografem, kterou vám jako malý dárek exkluzivně nabízíme.

Je to zábavné a dojemné

Spíš než hudební teoretizování a vyprávění z minulosti padají z Décziho po celou dobu hlášky, za které by se nemusel stydět ani Konopník z Troškovy trilogie. Jazzman tím baví, ale bohužel za celou dobu neříká nic zásadního, co by ho víc odhalilo.
Tragikomický je návratový výlet Ľubomíra Tamaškoviče do Paříže, kde hledá spoluhráče Raye Stephena Ocheho. Nalézá ale pouze mladé muzikanty, s nimiž si střihne zkoušku. A v jednom klubu si dokonce zazpívá s Tedem Cursonem. Jde o unikátní záběry tohoto legendárního hudebníka těsně před smrtí.
Jána Jankejeho tvůrci sledují na vánočních trzích v Německu. I on, stejně jako jeho dva souputníci je svéráznou postavou, která rozhodně umí pobavit.

Pára nad řekou (foto: Bontonfilm)

Pára nad řekou (foto: Bontonfilm)

Primárně se tedy celou dobu bavíme a pozorujeme zralé (přezrálé) muže, kteří se stále hudbou živí, ale je evidentní, že jde o velmi těžkou řeholi, obzvlášť v pokročilém věku. Nečekejte popisné životopisy, fotky z archivů. Spíš přítulného papouška, vulgárního Décziho a bezbranného Tamaškoviče.


 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 70%
  70
 • Střih - 80%
  80
 • Hudba - 80%
  80
 • Kamera - 80%
  80

Pára nad řekou (ČR, Slovensko, 2016)

Kdo říká, že takhle dokument nemůže vypadat? Může. Protože i pocity, emoce a náhled na zdánlivě bezvýznamné maličkosti může utvořit poměrně věrný obraz skutečnosti.
Oba režiséři si pohlídali konečný střih, který je ideální. Pára nad řekou je určitě jeden z nejzajímavějších dokumentárních počinů letoška a také splátkou dluhu legendárním jazzovým muzikantům.

75 %
Martin Staněkicon_csfd

foto/video: Bontonfilm, Totalfilm, Hypermarket Film © 2016

Pára nad řekou
Dokumentární / Hudební
Česko / Slovensko, 2015, 83 min
Premiéra: 22. září 2016 Bontonfilm

Režie: Filip Remunda, Robert Kirchhoff
Scénář: Filip Remunda, Robert Kirchhoff
Kamera: Martin Matiášek, Jakub Halousek, Tomáš Stanek

para-nad-rekou-plakat

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.