Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Recenze | Tři generace není tklivé drama řešící problémy, ale svěží film

Elle Fanning se tento měsíc v českých kinech objevuje už podruhé a to s pouhým týdenním odstupem. Po Refnově hororu nabízí úplně jinou polohu. Hraje mladíka Raye uvězněném v těle dívky. Aby mohl podstoupit hormonální léčbu a následně úplný přerod z dívky v chlapce, musí nejdřív získat souhlas obou rodičů. Tři generace krom Fanning nabízí další dvě velké hvězdy – Naomi Watts a Susan Sarandon.

Tři generace (foto: Fénix Film)

Tři generace (foto: Fénix Film)

Trochu tápající matka v podání Naomi Watts se se situací už vyrovnala. S otcem to už tak snadné nebude. Obzvlášť, když bude těžké na něj vůbec najít kontakt. Rodiče Raye jsou totiž rozvedení a na formulář na změnu pohlaví jsou třeba podpisy dva.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Strhující herecké výkony[/pullquote]Ačkoliv jsou Tři generace malý a poměrně intimní film, má divákovi co nabídnout. Herecký výkon Elle Fanning a Naomi Watts je strhující. Susan Sarandon je tu tentokrát spíš do počtu, rodinné drama rozbíjí vtipem a glosováním.  Je to svěží ale nikoliv zásadní. Její postava má prostě za úkol tlumit poměrně složité téma.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Dobrý scénář[/pullquote]Tři generace je velmi dobře napsaný film. Krom řešení závažného tématu a vhledu do psychologie postav má snímek i drobné lyrické momenty.
Na scénáři je ale nejlepší právě onen zobrazovaný krátký časový úsek. Vlastně jde od začátku o otcův podpis na formulář a vše ostatní kolem toho se přirozeně odvíjí. Nečeká vás tedy hluboký náhled do duše rozervané teenagerky (teenagera). Ani to není třeba. Ray (Ramona) to má v hlavě jednoduše srovnané. Ví co chce a taky se podle toho chová (a to teď nemluvím pouze o řešení transsexuálního problému). Má své vyhraněné zájmy, natáčí a stříhá krátké filmy, sportuje a chová se dospěle.

Tři generace (foto: Fénix Film)

Tři generace (foto: Fénix Film)

Musím ocenit především komplexní přístup režisérky. Nevznikl film, který by na diváka hodil těžkotonážní břímě teenagerovského dramatu. Český distributor zvolil tentokrát neoficiální název (v orig. se film jmenuje About Ray) a to je dobře. O střet generací tu totiž skutečně jde. Každá má na danou věc jiný náhled. A ne jen na danou věc. Taky na život.

Tři generace (foto: Fénix Film)

Tři generace (foto: Fénix Film)

V každém případě zůstává největším lákadlem už zmíněný výkon Elle Fanning, které všichni prorokují velkou budoucnost. A mladá herečka každým dalším filmem dokazuje, že prorokování bylo správné. Ve Třech generacích je velmi civilní a uvěřitelná. V souladu s rolí místy tvrdá jako kámen, místy citlivá a křehká.

 • 80%
  Režie - 80%
 • 70%
  Scénář - 70%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 65%
  Kamera - 65%
 • 70%
  Hudba - 70%
75%

Tři generace (2016)

Pozitivní film, který nezatěžkává divákovu hlavu, ale zanechává dojem. Skvělé herecké výkony, lehký a svěží scénář. Tři generace jsou jedním z nejlepších filmů na dané téma.

Alex C., Totalfilm.czicon_csfd
foto/video: Fénix Film Distribution / The Weinstein Company © 2015, 2016

Tři generace
About Ray
Three Generations
Komedie / Drama
USA, 2015, 92 min
Premiéra: 29. 9. 2016 Fénix Film Distribution

Režie: Gaby Dellal
Scénář: Nikole Beckwith
Kamera: David Johnson
Hudba: Michael Brook
Hrají: Elle Fanning, Naomi Watts, Susan Sarandon, Tate Donovan, Maria Dizzia, Sam Trammell, Linda Emond, Tessa Albertson, Maxwell Simkins, Andrew Polk

dlaba-pout

tri-generace-cz-plakat

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast