Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Tenkrát v ráji – Kajakář Vavřinec Hradilek vstupuje ve čtvrtek do kin jako herec

Do kin ve čtvrtek zamíří výpravná česká novinka – Tenkrát v ráji. Historický film o legendárním horolezci Joskovi Smítkovi a jeho cestě za svobodou se produkčně ujala společnost DP Film. Režisérem, supervizorem projektu je Lordan Zafranovič, režisérem hlavního štábu byl slovenský režisér Peter Pálka. Děj filmu Tenkrát v ráji, jenž byl inspirován skutečnými událostmi, se odehrává v letech 1938-1945. Diváci mohou sledovat nejen proměny krajiny ve všech čtyřech ročních obdobích, ale rovněž uvidí Prahu v dobovém hábitu i Prahu rozbombardovanou. Lákavý je na filmu, ale i kajakář Vavřinec Hradilek v hlavní roli. 

Tenkrát v ráji - Vavřinec Hradilek (foto: DP Film)

Tenkrát v ráji – Vavřinec Hradilek (foto: DP Film)

A protože se natáčení neodehrávalo v ateliérech, jak je tomu zvykem u zahraničních produkcí, ale ve skutečných a nebezpečných skalách, hlavního hrdinu musel ztvárnit skutečně velmi zdatný herec. „Obsadit role Josky, který by opravdu dokázal lézt po skalách, aniž by se mu rozklepala kolena a byl současně věrohodným oponentem šéfovi pražského gestapa, byl oříšek. V naší zemičce jsme takového herce nenalezli. Volba logicky padla na charismatického Vávru. Ten nejen, že se dovedl ve skalách pohybovat, ale svým neohroženým charakterem šel příkladem i našim hercům, když šlo takzvaně o krk,“ dodává výkonný producent filmu Stanislav Schneeweis.

Vavřinec prošel nejen obtížným castingem, ale také náročným hereckým tréninkem, který trval půl roku. Poté se skutečně ocitnul “na place“ po boku skutečných herecký hvězd, neboť partnerkou ve filmu mu byla Vica Kerekes. Jeho soka, majora SS Gerkeho, ztvárnil několikanásobný držitel Českého lva, Jan Budař. Ale i další herecké obsazení bylo skutečně unikátní, neboť Heinricha, Joskova nerozlučného kamaráda, ztvárnil začínající talentovaný herec Petr Šmíd. Tuto postavu ve starším věku, neboť příběh se odehrává v několika časových rovinách, představil slavný německý herec Jürgen Heinrich (diváci jej znají z Wolfova revíru). Ten účinkoval v klíčových scénách filmu po boku Simony Stašové. Ve filmu se dále představí Miroslav Etzler, Ondřej Havelka, Pavel Rimský či Rus Ivan Shvedoff (Mission Impossible po boku Toma Cruise). Hudbu k filmu včetně několika filmových písní složila zpěvačka Radůza (Tenkrát v ráji, Skalák, Grétka). Dokončení filmu ve střižně se ujal renomovaný Jiří Brožek, držitel 8 Českých lvů za střih.

-redakce-
foto: DP Film, A-Company 

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast