Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

Za měsíc startuje Festival francouzských filmů, vstupenky můžete pořídit od čtvrtka 

Už po devatenácté odstartuje ke konci listopadu tradiční Festival francouzských filmů. Letos přehlídka uvede dvanáct předpremiérových titulů a další zajímavé snímky v ostatních sekcích. Festival doprovodí i výstava fotografií s pětadvaceti portréty francouzských hereček. FFF začne 23. listopadu a potrvá týden. Předprodej vstupenek začíná již ve čtvrtek 20. října.  

Kameny bolesti (foto: Mirius FD)

Kameny bolesti (foto: Mirius FD)

Předpremiérovým představením vévodí výrazný snímek Kameny bolesti režisérky Nicole Garcia uvedený v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. V hlavních rolích tohoto dramatu se představí Marion Cotillard a Louis Garrel. Mezi předpremiérami je také francouzsko-český koprodukční snímek Tanečnice debutující režisérky Stéphanie Di Giusto uvedený v Cannes v soutěžní sekci.

Tanečnice (foto: Wild Bunch)

Tanečnice (foto: Wild Bunch)

Velmi očekávaná je předpremiéra životopisného snímku Jacques-Yves Cousteau: Odysea. Festival nabídne i animovaný film Červená želva, který si z letošního festivalu v Cannes odnesl zvláštní cenu poroty v sekci Un certain regard.

Špinavej kšeft (foto: A-Company)

Špinavej kšeft (foto: A-Company)

Diváci se mohou těšit také na originální komedii Špinavej kšeft, jejíž scénář napsal známý francouzský herec Michel Blanc, který spolu s Romainem Durisem ztvárnil i jednu z hlavních postav filmu. Další výraznou předpremiérou je pak rodinné drama Spravedlnost pro mou dceru režiséra Vincenta Garenqa s Danielem Auteuilem v hlavní roli.

totalfilm800x70px
Sekce Filmové hity divákům nabídne kvalitní snímky francouzské kinematografie posledních let. Prvním z nich je film režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa. Hvězdně obsazený snímek v čele s Gaspardem Ullielem, Léou Seydoux byl na festivalu v Cannes oceněn Velkou cenou poroty.

Druhým, také na letošním festivalu v Cannes uvedeným filmem, je snímek režisérské dvojice bratří Dardennů Neznámá dívka. Slavné herečky Juliette Binoche, Valerii Bruni Tedeschi a další interprety v neotřelých hereckých polohách představí film Líná zátoka režiséra Bruna Dumonta.

Skvělou zábavu nabízí komedie Bláznivá pětka režiséra Igora Gotesmana. S legendárním hercem Jean-Paulem Belmondem se v dokumentu nazvaném Belmondo podíváme na místa, kde vznikaly jeho filmy. Snímek Lagerfeld – důvěrné nás zavede do světa haute couture, tento intimní portrét představí ikonu světového módního průmyslu a hlavního návrháře značky Chanel Karla Lagerfelda.

Oscarový režisér Luc Jacquet ve svém celovečerním dokumentu Nebe a led popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu. Ve snímku V sedmnácti zachycuje francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků, jejichž vztah začíná školní šikanou, ale postupně se vyvíjí v křehké pouto.

V sedmnácti (foto: Film Europe)

V sedmnácti (foto: Film Europe)

Monsieur Chocolat režiséra Roschdy Zema je příběh prvního černošského klauna, který s elegancí sobě vlastní dobyl Paříž. My tři nebo nikdo režiséra, herce a producenta Kheirona je příběhem íránské rodiny o její cestě z malé vesnice na jihu Íránu až na pařížskou periferii. Mustang je film mladé režisérky Deniz Gamze Ergüven, jehož děj  se odehrává na severu Turecka a byl s úspěchem promítán jak na festivalu v Cannes, tak na MFF Karlovy Vary. Chybět nebudou ani filmy pro děti v českém znění Bella a Sebastián 2 nebo Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek.

Pražská část festivalu nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s deseti snímky, které se budou ucházet o Cenu diváků TV5 Monde. Fokus Catherine Deneuve přinese výběr pěti snímků z aktuální tvorby této hvězdy francouzské kinematografie doplněný klasickým snímkem François Truffauta Poslední metro. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů uváděný ve všech festivalových městech.

Fotografie z filmu Milovaní (Catherine Denevue má po levici Miloše Formana a po pravici svou dceru Chiaru Mastroianni)

Fotografie z filmu Milovaní (Catherine Denevue má po levici Miloše Formana a po pravici svou dceru Chiaru Mastroianni)

Festival doprovodí výstava fotografií Kate Barry Herečky, která v Galerii 35 Francouzského institutu nabídne 25 portrétů významných francouzských hereček. Tato výsostně „ženská“ výstava měla být poctou fotografky fotografovaným, ale stala se poctou hereček talentu, jemnosti a pravdivosti díla Kate Barry. Výstava potrvá až do ledna 2017.

redakce a G. Zajícová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast