Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Začíná Festival francouzského filmu plný ekluzivních předpremiér

Už po devatenácté dnes večer odstartuje tradiční Festival francouzských filmů. Letos přehlídka uvede dvanáct předpremiérových titulů a další zajímavé snímky v ostatních sekcích. Festival doprovodí i výstava fotografií s pětadvaceti portréty francouzských hereček. Zahajovacím filmem je koprodukční Tanečnice debutující režisérky Stéphanie Di Giusto uvedený v Cannes v soutěžní sekci. Film se natáčel i u nás. S režisérkou vám přineseme rozhovor.

Předpremiérovým představením vévodí výrazný snímek Kameny bolesti režisérky Nicole Garcia uvedený v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes. V hlavních rolích tohoto dramatu se představí Marion Cotillard a Louis Garrel.

Velmi očekávaná je předpremiéra životopisného snímku Jacques-Yves Cousteau: Odysea. Festival nabídne i animovaný film Červená želva, který si z letošního festivalu v Cannes odnesl zvláštní cenu poroty v sekci Un certain regard.

Diváci se mohou těšit také na originální komedii Špinavej kšeft, jejíž scénář napsal známý francouzský herec Michel Blanc, který spolu s Romainem Durisem ztvárnil i jednu z hlavních postav filmu. Další výraznou předpremiérou je pak rodinné drama Spravedlnost pro mou dceru režiséra Vincenta Garenqa s Danielem Auteuilem v hlavní roli.

Sekce Filmové hity divákům nabídne kvalitní snímky francouzské kinematografie posledních let. Prvním z nich je film režiséra Xaviera Dolana Je to jen konec světa. Hvězdně obsazený snímek v čele s Gaspardem Ullielem, Léou Seydoux byl na festivalu v Cannes oceněn Velkou cenou poroty.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Program a informace zde[/pullquote]

Druhým, také na letošním festivalu v Cannes uvedeným filmem, je snímek režisérské dvojice bratří Dardennů Neznámá dívka. Slavné herečky Juliette Binoche, Valerii Bruni Tedeschi a další interprety v neotřelých hereckých polohách představí film Líná zátoka režiséra Bruna Dumonta.

Skvělou zábavu nabízí komedie Bláznivá pětka režiséra Igora Gotesmana. S legendárním hercem Jean-Paulem Belmondem se v dokumentu nazvaném Belmondo podíváme na místa, kde vznikaly jeho filmy. Snímek Lagerfeld – důvěrné nás zavede do světa haute couture, tento intimní portrét představí ikonu světového módního průmyslu a hlavního návrháře značky Chanel Karla Lagerfelda.

Oscarový režisér Luc Jacquet ve svém celovečerním dokumentu Nebe a led popisuje sérii dobrodružných cest francouzského polárníka a vědce Clauda Loriuse na Antarktidu. Ve snímku V sedmnácti zachycuje francouzský klasik André Téchiné dvojici sedmnáctiletých kluků, jejichž vztah začíná školní šikanou, ale postupně se vyvíjí v křehké pouto.

V sedmnácti (foto: Film Europe)

V sedmnácti (foto: Film Europe)

Monsieur Chocolat režiséra Roschdy Zema je příběh prvního černošského klauna, který s elegancí sobě vlastní dobyl Paříž. My tři nebo nikdo režiséra, herce a producenta Kheirona je příběhem íránské rodiny o její cestě z malé vesnice na jihu Íránu až na pařížskou periferii. Mustang je film mladé režisérky Deniz Gamze Ergüven, jehož děj  se odehrává na severu Turecka a byl s úspěchem promítán jak na festivalu v Cannes, tak na MFF Karlovy Vary. Chybět nebudou ani filmy pro děti v českém znění Bella a Sebastián 2 nebo Robinson Crusoe: Na ostrově zvířátek.

Pražská část festivalu nabídne soutěžní sekci Výběr české kritiky s deseti snímky, které se budou ucházet o Cenu diváků TV5 Monde. Fokus Catherine Deneuve přinese výběr pěti snímků z aktuální tvorby této hvězdy francouzské kinematografie doplněný klasickým snímkem François Truffauta Poslední metro. Na programu nebude chybět ani divácky oblíbený Večer krátkých filmů uváděný ve všech festivalových městech.

Fotografie z filmu Milovaní (Catherine Denevue má po levici Miloše Formana a po pravici svou dceru Chiaru Mastroianni)

Fotografie z filmu Milovaní (Catherine Denevue má po levici Miloše Formana a po pravici svou dceru Chiaru Mastroianni)

Festival doprovodí výstava fotografií Kate Barry Herečky, která v Galerii 35 Francouzského institutu nabídne 25 portrétů významných francouzských hereček. Tato výsostně „ženská“ výstava měla být poctou fotografky fotografovaným, ale stala se poctou hereček talentu, jemnosti a pravdivosti díla Kate Barry. Výstava potrvá až do ledna 2017.

redakce a G. Zajícová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast