Studenti Katedry filmových studií FF UK se vrací na kulturní scénu s úspěšným a unikátním projektem NaFilM, a to nejenom v nové podobě, ale i lokalitě. Druhou výstavu z cyklu Na film! si fanoušci světa filmu mohou přijít vychutnat do druhého patra Paláce Chicago na Národní třídě v Praze od 1. 12. 2016 do 30. 4. 2017.
[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Vzdělávat a bavit[/pullquote]Výstava Na film! 2: V pohybu umožní návštěvníkům poznat nejen nevšední vidění světa české meziválečné avantgardy, která měla své místo již na předchozí výstavě, ale především nové exponáty a instalace tematicky zaměřené na počátky filmu, kinematografii atrakcí či českou školu animovaného filmu.
Filosofií celého projektu je vzdělávat a bavit současně, proto je výstava Na film! 2 nejenom edukativní, ale obzvláště interaktivní. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet promítání s replikou dobové laterny magiky, která je považována za první projektor předcházející samotnému vzniku filmu. Případně se ocitnout díky virtuální realitě v americkém Saint Louis v roce 1904 v prostoru tehdejší světové výstavy, kde měla premiéru atrakce předznamenávající její principy, nebo díky vlastnímu pohybu poznat základní principy filmové animace.
Projekt Na Film! se snaží přiblížit svět filmu široké veřejnosti již několik let. Cílem jeho autorů je vybudovat v České republice filmové muzeum, které by reprezentovalo historii, vynalézavost a osobitost českého filmu, a zároveň ukázalo nejenom jeho provázanost se světovou kinematografií, ale i se společenským a politickým pozadím. Tato snaha je podporována nejen ze strany široké veřejnosti v podobě veřejné sbírky na portálu HitHit.com, ale i Nadací Vodafone, která úspěšně dosaženou částku zdvojnásobila, státními institucemi a rozmanitými partnery. V neposlední řadě ji podporují také osobnosti českého filmu, jakými jsou Zdeněk Svěrák, Jiří Menzel, Olga Sommerová, Jan Hřebejk nebo Helena Třeštíková.
Výstava Na film! 2 zároveň naváže na zdařilou spolupráci se základními a středními školami. Pro ty autoři připravili speciální filmové programy v podobě vzdělávacích prohlídek a filmových dílen, na nichž si žáci budou moci vyzkoušet natočit vlastní animovaný nebo hraný film.
-red-
zdroj: J. Netík