Nejočekávanější únorové filmy (ukázky)

Únor je sice měsíc nejkratší, ale seznam letošních zajímavých filmů je poměrně dlouhý. Už proto, že je v něm několik adeptů na Oscara. Možná tyto artovky nepatří k tomu nejočekávanějšímu, ale každého filmového fajnšmekra by samozřejmě zajímat měly. Přesto považujeme za nejočekávanější film tohoto měsíce pokračování kultovního Trainspottingu. Skvělé je, že se vrací všichni původní herci i tvůrci. Opomenout nemůžeme pochopitelně pokračování Padesáti odstínů. Temná dvojka má nového režiséra. Česká novinka Bába z ledu budí pozornost skvělým obsazením a osobou režiséra. Do kin vejde i velmi úspěšná francouzská komedie s Omarem Sy a vrací se také John Wick a Lego příběh, tentokrát s Batmanem. Kompletní přehled najdete níže.

T2 Trainspotting (v kinech od 16. února)

Když se objevila zpráva o pokračování legendárního filmu, málokdo to bral vážně. Ale dvojka je na světě! Uplynulo dvacet let. Mnohé se změnilo, ale stejně tak zůstalo mnohé při starém. Mark Renton (Ewan McGregor) se vrací na jediné místo, které mu kdy bylo domovem. Čekají tu na něj: Spud (Ewen Bremner), Sick Boy (Jonny Lee Miller) a Begbie (Robert Carlyle). Očekávají ho i další staří známí: smutek, ztráta, radost, pomsta, nenávist, přátelství, láska, touha, strach, výčitky, heroin, sebedestrukce a smrtelné nebezpečí, ti všichni stojí ve frontě, aby ho uvítali a společně to všichni naplno rozjeli.

Padesát odstínů temnoty (v kinech od 9. února)

Porno pro mamky podle prvních trailerů doznalo určité změny. Už ho nerežíruje neumětelka, ale poměrně zručný režisér a do scénáře spisovatelky Jamesové zasáhl její manžel. Možná ten mužský pohled celé látce trochu prospěje a výsledkem bude krom limonádičky i příslib thrilleru, který zpoza trailerů vystrkuje růžky. Odstíny šedi skončily ve chvíli, kdy Anastasia přestala hrát podle Greyových pravidel a bez okolků ho opustila. Dosavadní lovec a dravec se ocitá v pro něj neznámé životní situaci a navíc si uvědomuje, že se do Anastasie zamiloval. Té se sice nechce vrátit do světa, ve kterém naplňovala roli poddajné studentky, ale Christianovu kouzlu odolat stejně nedokáže. Nevědomky se tak vystavuje velikému nebezpečí. Z Greyovy minulosti se náhle začnou vynořovat temné stíny, které pomáhaly vytvořit jeho komplikovanou osobnost.

Lego® Batman film (v kinech od 9. února)

Pamatujete na skvělý Lego® příběh? Diváci si zamilovali prostořekost Batmana a proto jde do kin ve své sólovce jako první. Co čeká na přirozeného vůdce celého ansámblu? Uvidíme už od 9. února.

John Wick 2 (v kinech od 23. února)

Návrat Keanu Reevese k akčnímu žánru byl v jedničce velmi příjemným překvapením. Byl to neuvěřitelně zábavný a kompaktní film, který udělal radost všem milovníkům akčních řežeb. Bude dvojka stejně dobrá? Lepší nebo horší? Nic bližšího zatím nevíme, ale premiéra se kvapem blíží.

Bába z ledu (v kinech od 23. února)

Velmi povedený trailer, skvělé obsazení a režie Bohdana Slámy. To zní jako skvělá pozvánka do kina. Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů (Marek Daniel, Václav Neužil), snach (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnoučat. Zatímco šedesátnice Hana prožívá love story, tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů má nějaké tajemství.

Místo u moře (v kinech od 2. února)

Casey Affleck už má Zlatý glóbus a možná tenhle výborný film promění jednu z šesti nominací na Oscara. Proč je hlavní hrdina tak rozložený? A jak si poradí s výchovou synovce? Film má perfektní scénář i herecké výkony.

Jackie (v kinech od 2. února)

Natalie Portman exceluje v roli Jackie Kennedyové. Její příběh je poměrně známý. Ale co se dělo dál na pozadí atentátu na jejího slavného manžela. Jaká vlastně Jackie byla? V tomto filmu najdete spousty zajímavých odpovědí.

Lion (v kinech od 23. února)

Takhle srdceryvný trailer už tu dlouho nebyl, připravte si kapesník a stiskněte tlačítko play. Pětiletý indický chlapec Saroo se ztratí ve vlaku, který ho odveze tisíce kilometrů od jeho domova a rodiny. Ocitne se v ulicích Kalkaty, kde se musí naučit sám a opuštěný přežít. Po strastiplné a nebezpečné cestě se na něj usměje štěstí a adoptuje si ho manželský pár z Austrálie. O pětadvacet let později, vyzbrojen jen hrstkou nejasných vzpomínek, neochvějným odhodláním a revoluční technologií Google Earth, se vydává na dlouhou cestu za svou ztracenou rodinou v daleké Indii.

Moonlight (v kinech od 23. února)

A další oscarový nominant. Moonlight má dokonce 8 šancí. Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama je zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou. Moonlight zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost.

Mlčení (v kinech od 16. února)

Jednu nominaci na Oscara za kameru má také novinka Martina Scorseseho Mlčení. Jak vidíte, je skvěle obsazená. Dva portugalští jezuité, otec Rodrigues (Andrew Garfield) a otec Garupe (Adam Driver), se vydávají do země vycházejícího slunce s velmi nebezpečným cílem: najít svého učitele, otce Ferreiru (Liam Neeson), který se prý zřekl víry. Japonští feudálové a vládnoucí samurajové jsou odhodláni křesťanství ve své zemi vymýtit. Šířit slovo Boží je jeden z nejtěžších zločinů. Křesťané jsou pronásledováni a brutálně mučeni. Buď se zřeknou své víry, nebo jsou vystaveni dlouhé agónii a bolestivé smrti. Mladé mnichy čeká ta nejtěžší zkouška víry a vytrvalosti, na kterou možná nejsou připraveni…

I dva jsou rodina (v kinech od 23. února)

Tahle komedie s Omarem Sy vzbudila ve Francii samozřejmě zaslouženou pozornost. Určitě si vzpomínáte na skvělou komedii Nedotknutelní a novinka I dva jsou rodina není svým tématem příliš legendě vzdálena. Vtipný a nonšalantní Samuel (Omar Sy) si užívá bezstarostný život na francouzské Riviéře. Jednoho dne ho však navštíví víkendový flirt Kristin (Clémence Poésy) a oznámí mu, že dítě, které drží v náručí, je jeho. Předá mu holčičku a uteče. Samuel vyráží s malou Glorií do Londýna, kde Kristin marně hledá. Nakonec mu nezbývá nic jiného než si najít práci a ve velkoměstě se usadit. Samuel se okouzlujícím způsobem pouští do výchovy malé Glorie. Během následujících osmi let se ukáže, že je nejen milující, ale i hodně netradiční táta.

Já, Daniel Blake (v kinech od 2. února)

Festivalový vítěz Já, Daniel Blake nabízí divákovi hluboký zážitek. Loachův film upozorňuje trefně na nedostatek úcty a vypráví o lidech, kteří najednou balancují na okraji společnosti a to ne vždy jen vlastním přičiněním. Stát se vůči nim staví do nepřátelské pozice a systematicky a bez schopnosti rozlišovat staví zeď mezi sebe a své občany a pomocnou ruku jim podává v duchu přísloví, aby se “vlk nažral a koza zůstala celá.” Celý příběh se stává testamentem a nutí diváka přemýšlet. A tím plní svůj účel.

-red-
video: Totalfilm, Falcon, CinemArt, Freeman Entertainment, Aerofilms, Bohemia MP, Bioscop, Film Europe,