Recenze | Bába z ledu je silný film o návratu důstojnosti

Bohdan Sláma posílá do kin Bábu z ledu. Celkem netypickou romanci, protože vypráví o dvou šedesátnících. Hana v podání Zuzany Kronerové je typická opičí matka, kterou její synové zneužívají. A ona si to všechno nechá líbit. Do té doby než potká Broňu (Pavel Nový), svérázného otužilce, který ji vytrhne z všední reality. Hana se pomalu začíná zvedat ze dna vlastní důstojnosti a krom vztahu s Broňou nachází i pravou cestu ke svému vnukovi Ivánkovi.

Bába z ledu (foto: Falcon)

Mimořádné výkony a scénář

Filmy Bohdana Slámy jsou nejsilnější v dobře napsaném scénáři. Ten je tentokrát snad ještě výš než samotná režie. Už úvodní scéna se Zuzanou Kronerovou a jejími mechanickými úkony v domácnosti dává tušit, že se urodil mimořádný film. Utvrdí v tom i funkční mix dramatických momentů s dobře napsanými vtípky. Ať už jde o kolorit společenství otužilců nebo depresivní slepici.
Krom ústřední dvojice podávají mimořádné herecké výkony Marek Daniel s Václavem Neužilem (Hanini synové), ledová Táňa Vilhelmová a asi jediná pozitivní postava v rodině, snacha v podání Petry Špalkové. Pozornost budí ale především Daniel Vízek v roli Hanina Vnuka. Jeho kreace je na dětského herce mimořádně zdařilá.
Všichni by to měli mnohem náročnější, kdyby Sláma nebyl tak dobrý scenárista. Všechny postavy jsou jednoduše řečeno skvěle napsané. A to je polovina úspěchu.

Ale zpátky k Zuzaně Kronerové a Pavlu Novému. Slovenská herečka dostala mimořádnou příležitost, kterou beze zbytku dokázala využít a utrhnout si maximum divákovy pozornosti. Stejně tak Pavel Nový, ke kterému role pasuje víc než ke komukoliv jinému z české herecké elity. Mají tu i společnou postelovou scénu, což možná v tomto věku leckoho z nás zarazí. Ale je tak citlivě napsaná a natočená, že snad i kvůli ní byste měli film vidět.
Pozoruhodná je ale také kamera, výtvarné pojetí a hudba.

Bába z ledu (foto: Falcon)

Slámovy filmy plynou a baví

Na filmech Bohdana Slámy lze pozorovat několik zajímavých pozitiv. Krom diváckosti a artové hodnoty, což se obvykle vylučuje, nabízí především sociální sondy a otevírají otázky k zamyšlení. Jsou to v podstatě vyvážené filmy obsahující mnoho emocí. Ale mají nadhled a vtip. Často právě v kombinaci s narázem na tvrdou a neveselou realitu. Filmy Bohdana Slámy jsou dramaty o obyčejných lidech. Bez nějakého efektního dramatického zvratu. Vlastně tak nějak plynou. Jako naše skutečné životy. A i Bába z ledu je taková. Film, který ví, co chce říct.

Bába z ledu (foto: Falcon)

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 80%
  80
 • Herci - 85%
  85
 • Kamera - 75%
  75
 • Hudba - 80%
  80

Bába z ledu (2017)

Emocionálně silný snímek, který ukazuje tvrdou realitu některých rodinných vztahů. Ale nabízí i naději, osvobození a humor. Nečekaný a vlastně velmi příjemný film.

80 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2017

Bába z ledu
Drama / Komedie / Romantický
Česko, 2017, 106 min
Premiéra: 23. 2. 2017 Falcon

Režie: Bohdan Sláma
Scénář: Bohdan Sláma
Kamera: Diviš Marek
Hrají: Zuzana Kronerová, Pavel Nový, Daniel Vízek, Václav Neužil ml., Tatiana Vilhelmová, Petra Špalková, Marek Daniel, Alena Mihulová, Marie Ludvíková, Luboš Veselý, Josef Ježek

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.