První dojmy | Rychle a zběsile 8 je prostě závoďácká bondovka

Z původně závoďácké série tak trochu provinčního charakteru se s každým dalším stamilionem na studiových kontech stával víc a víc nadupaný blockbuster. A vůbec nikdo (krom kritiků) neřešil scenáristické nedostatky nebo množství nesmyslů, které každý díl provázejí. Rychle a zběsile je totiž především popcornová zábava. I když poslední tři díly naznačují scenáristické ambice. Režijně tu totiž bývá vše v pořádku, pouze příběh míří na komoru a je celkem prostinký. Dnes dopoledne jsme si v IMAX užili osmičku a nutno podepsat úvodní titulek.

Rychle a zběsile 8 (foto: CinemArt)

Tentokrát je všechno tak trochu sofistikovanější a Charlize Theron tady plní úlohu zaporáka bondovského střihu. Bondgirl by tu taky jedna byla (má tvář Michelle Rodriguez) a za agenta pasuju Vina Diesela. Z traileru bezpochyby víte, že se muselo stát něco opravdu zásadního, protože právě Dominic Toretto (Diesel) je oním zlým mužem, který tentokrát “rodinu” zradí. A opravdu se stalo něco zásadniho. Spoilery dělat nechci, tak se pojďme pobavit o technické stránce věci. Krom New Yorku a Islandu (hraje Rusko) se natáčelo také v kubánské Havaně, která obstarává úvod filmu. A skvěle. První honička je velmi efektní a kulisy ikonického města, kde ještě nedávno americká studia točit nemohla, jí vyloženě sluší. Vše jako vždy doprovázeno nadupaným soundtrackem, který film neopouští do samotného závěru. V každém dalším filmu se setkáváme s několika WTF momenty. Ani tady tvůrci nezklamali. V New Yorku prší auta (a nejen to). V Rusku to vše završí ponorka. Závodit s ní, unikat před ní a likvidovat jí – to všechno dá našim hrdinům hodně zabrat.

Nechybí jako komediální hláškování, ať už konverzačky pod kapotou nebo špičkování mezi Dwaynem Johnsonem a Jasonem Stathamem. Posledně jmenovaný navíc získává v průběhu filmu ještě dalšího “menšího” parťáka, který zajistí nášup dalších úsměvů.

Co se dá říct o osmičce téhle šílené série v jedné větě? Že fanoušky nezklame. A to není málo.

Recenze ve středu 12. dubna

Martin Staněk, Totalfilm.cz