Nepřehlédněte

Recenze | Charlize Theron je v roli drsné agentky jako doma

Americký snímek Atomic Blonde: Bez lítosti vznikl adaptací komiksu The Coldest City autorů Antonyho Johnstona a Sama Harta. Scénáře se ujal Kurt Johnstad a za kameru se poprvé ve své kariéře postavil Američan David Leitch, který už s kolegou Chadem Stahelskim spolurežíroval extrémně úspěšného Johna Wicka. David Leitch se ve filmové branži pohybuje už dlouho, ovšem zatím to bylo převážně před kamerou v roli dablérů. Od roku 1997 provozuje s už zmíněným Chadem Stahelskim společnost 87Eleven, která připravuje herce na bojové scény.

Atomic Blonde: Bez lítosti (foto: Vertical)

Příběh Atomic Blonde se odehrává v Berlíně v roce 1989 těsně před pádem Zdi. Agentka MI6 Lorraine (Charlize Theron) je vyslána vyšetřit vraždu kolegy. Na místě musí spolupracovat s agentem berlínské kanceláře Davidem Percivalem (James McAvoy). Má najít i jistý seznam, který měl mít zesnulý kolega u sebe. Navíc se jí tam do cesty připlete rozkošná francouzská agentka Delphine Lasalle (Sofia Boutella).

Brutálně dobrá Charlize

Tak by se asi ve zkratce dal shrnout děj a k tomu bych měla přidat asi dalších x odboček, které se tváří jako podstatné momenty filmu. A právě v tom tkví potíž. Způsob vyprávění děje je dost krkolomný. Zápletka snímku slepá na jedno oko. Je jako mrzáček, který nedokáže pospojovat jinak v podstatě jednoduchý děj v souvisle a jednoduše vyprávěný příběh. Silou a osvěžením snímku jsou dle očekávání skvělé bojové scény. V těch Charlize Theron předvádí velkolepě zvládnuté divadlo. Brutální bitky na život a na smrt jsou rychlé, chladné a nekompromisní. Charlize je zatraceně sexy a její fyzická krása snad ještě víc vyvstává ve chvíli, kdy má na sobě všechny ty šrámy a modřiny. Theron dala příprava fyzicky dost zabrat a výsledek na plátně zanechá hodně slušný dojem!

Atomic Blonde: Bez lítosti (foto: Vertical)

Kromě pěkných akčních scén se podařil i vizuál. Neony ve spojení s modro šedivým obrazem snímku mi připomněly Refnovy filmy. Atmosféra je mrazivě chladná jako voda v agentčině vaně, a i když je snímek prošpikovaný mnohými klišé, postava Lorraine prostě baví. Stejně tak i soundtrack, který se veze na vlně osmdesátých let v nejrůznějších remixech a k tomu dobře vybrané lokace filmu. Těmi byly hlavně Budapešť a Berlín.

Atomic Blonde: Bez lítosti (foto: Vertical)

Charlize Theron na sebe v Atomic Blonde strhává veškerou pozornost a v roli no mercy agentky se cítí jako ryba ve vodě. V jejích rukou se jakýkoliv předmět mění ve smrtonosnou zbraň, což ve mně až nepatřičně v určitou chvíli při jedné dlouhé akční scéně vzbuzovalo nebývalý zájem a očekávání, co jí skončí v ruce tentokrát. V kuchyni popadne třeba dvouplotýnkový vařič a vyřídí s ním bez mrknutí oka jednoho ze zlosynů. Takových podobně nápaditých scén nejen z kuchyňského prostředí je ve snímku několik a já už tak díky nim nikdy nebudu na svou kuchyň pohlížet stejně – díky Charlize!

Atomic Blonde: Bez lítosti (foto: Vertical)

 • Režie - 55%
  55
 • Scenář - 50%
  50
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70
 • Vizuál - 80%
  80

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

I když akční špionážní thriller nenabídne tak komplikovanou zápletku, jak by se třeba mohlo z traileru zdát, za návštěvu kina a sledování nezlomné a proklatě sexy potvory s věčně kamenou tváří a velkou žízní, to určitě stojí. Na Charlize Theron se prostě dobře kouká a její fyzické dovednosti v Atomic Blonde zasluhují poklonu.

65 %
Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Vertical Entertainment © 2017

Atomic Blonde: Bez lítosti
Atomic Blonde
Akční / Mysteriózní / Thriller
USA, 2017, 115 min
Premiéra: 3. srpna 2017 Vertical Entert.

Režie: David Leitch
Scénář: Kurt Johnstad
Kamera: Jonathan Sela
Hudba: Tyler Bates
Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman, Sofia Boutella, Toby Jones, Eddie Marsan, Roland Møller, Jóhannes Haukur Jóhannesson, Attila Árpa, Daniel Bernhardt, James Faulkner, Declan Hannigan, Lili Gesler

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: