Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

V sobotu se v Berlíně udílí Evropské filmové ceny – kdo má šanci?

Letošní jubilejní 30. Evropské filmové ceny se na slavnostním večeru rozdají tuto sobotu v Berlíně. Titul Nejlepší evropský film mohou získat snímky 120 BPM o HIV problematice, ruské drama Nemilovaní, maďarský film O těle a duši, finská dramedie Druhá strana naděje a švédské drama Čtverec.
Letos se Totalfilm stal oficiálním národním partnerem kategorie People´s Choice Award, kde cenu udělují hlasováním filmoví fanoušci napříč Evropou. Podívejte se na přehled dalších nominací.

Hlavní kategorie – Evropský film roku

Cenu za evropskou komedii roku má šanci dostat Král Belgičanů, Čtverec, Vítejte v Německu a Vincent na konci světa. Udílet se bude Cena Fipresci v níž má želízko v ohni Bloody Milk, Lady Macbeth, Summer 1993, Godleess a The Eremites.
V kategorii dokumentárních filmů je zařazena polská Komuna, německý film Austerlitz, španělská La Chana a Cizinec v ráji z Nizozemska.
Dále se udílí Evropská filmová cena za krátký film a Evropská filmová cena za animovaný celovečerní snímek.
Nejlepším režisérem se může stát Andrey Zvyagintsev za Nemilovaní, Ildikó Enyedi za O těle a duši, Yorgos Lanthomos za film Zabití posvátného jelena, Aki Kaurismäki za Druhou stranu naděje a nakonec Ruben Östlund za režii filmu Čtverec.

Nejlepší herečkou může být Juliette Binoche (Vnitřní slunce), Paula Beer (Frantz), Isabelle Huppert (Happy End), Florence Pugh (Lady Macbeth) a Alexandra Borbély za O těle a duši.
V mužské kategorii má šanci Nahuel Pérez Biscayart (120 BPM), Jean-Louis Trintignant (Happy End), Josef Hade (Stefan Zweig), Colin Farrell (Zabití posvátného jelena) a Claes Bang za Čtverec.

Poslední kategorií večera je Cena za nejlepšího evropského scenáristu. Nejlépe podle akademie film letos napsal Francois Ozon (Frantz), Oleg Negin a Andrey Zvyagintsev (Nemilovaní), Ildikó Enyedi (O těle a duši, Yorgos Lanthimos a Efthimis Filippou (Zabití posvátného jelena) nebo Ruben Östlund (Čtverec).

Přehled nominací na diváckou cenu People´s Choice Award, najdete zde.
Totalfilm.cz je letos oficiálním mediálním partnerem Evropských filmových cen. Na místě máme štáb, který nás bude informovat nejen o tom zásadním, ale také o pocitech z účasti na podobné akci prestižního významu v kůži oficiálního hosta.

-red-
foto/video: Totalfilm.cz

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast