Febiofest odstartuje 15. března – festival odtajnil první hosty

Tým Febiofestu oslavuje čtvrtstoletí existence festivalu a dnes představil střípky z letošní nabité programové nabídky. V rámci profilu představí festival šest filmů Arnauda Desplechina, který bude hostem festivalu. Přijede s ním i herec z filmu Ismaelovy přízraky Hippolyte Girardot25 leté výročí navíc přináší novinku ve formě diváckých akreditací. Sekce Best of nabídne deset nejoblíbenějších filmů za dobu existence festivalu (Lola běží o život, Mulholland Drive či Pianista), počtvrté se bude konat promítání trojice filmů spojených s gastronomickým zážitkem Culinary Cinema a přichystán je i bohatý doprovodný program plný koncertů. Čestnou předsedkyní divácké poroty bude Marta Kubišová.

Novinkou letošního ročníku jsou divácké akreditace – třídenní, pětidenní či devítidenní (tedy na dobu trvání celého festivalu). Akreditace kromě levnějších vstupenek na projekce zahrnují také vstupy zdarma nebo se slevou na doprovodný program festivalu, festivalové dárky a mnoho dalších výhod. Držitelé akreditací si také mohou s předstihem rezervovat vstupenky už od 12 hodin 8. března, běžný online předprodej bude dostupný až od půlnoci toho dne. Cena vstupenek na jednotlivé projekce je opět 99 Kč. V rámci divácké akreditace získáte vstupenku do kina ještě výhodněji.

Culinary Cinema

Už počtvrté mohou návštěvníci festivalu MFF Praha Febiofest zažít filmovo-kulinářské večery s názvem Culinary Cinema. Jde o filmové projekce spojené s vybranými večeřemi, které tentokrát připraví šéfkuchaři Marek Fichtner z hotelu Augustine a Marek Raditsch z restaurace Kampa Park.
Od 16. do 18. března 2018 tak festival nabídne snímek Paříž počká debutující režisérky Eleonor Coppoly, v hlavní roli s Diane Lane, film dánského dokumentaristy Rasmuse Dinesena Michelinské hvězdy: příběhy z kuchyně, který nahlíží na každodenní život kuchařských superstar, nebo Bitvu kuchařů čínského režiséra Yip Wai Mana z prostředí street food kuchařů.
Po pro projekci filmu v CineStar Praha – Anděl bude následovat originální večeře v restauraci Delight v hotelu andel´s by Vienna House Prague, moderovaná Jolanou Voldánovou.
Více najdete ve festivalové sekci Culinary Cinema.

Paříž počká (foto: Gussi Cinema)

Festivalová porota

I v letošním roce bude o vítězi festivalové ceny Grand Prix rozhodovat třiatřicetičlenná porota složená z filmových fanoušků v čele s čestným předsedou poroty (dříve např. Jan Kaplický, Věra Čáslavská, Dagmar Havlová, Juraj Herz, David Černý, Miroslav Ondříček, Theodor Pištěk a další). Letos porotě předsedá Marta Kubišová.
Porota bude vybírat ze soutěžních filmů sekce Nová Evropa, která je spojena s cenou pěti tisíc eur pro vítězný první nebo druhý snímek filmařů na začátku své kariéry z různých evropských zemí.

Pokračuje také oblíbená soutěž I ty jsi filmařem!, jejíž podmínky najdete na stránkách festivalu.

Febiofest startuje 15. března a v Praze vyvrcholí 23. března. Pak putuje v rámci ozvěn festivalu po městech v celé České republice.

Dagmar Šimková, redakce
foto/video: Febiofest, Totalfilm.cz