Nepřehlédněte

Prezident Blaník vstupuje do kin – alternativní konec zatím neukáže

Celovečerní film Prezident Blaník navazuje na úspěšný satirický seriál ze stream.cz Vypráví příběh lobbisty Antonína Blaníka, který se rozhodne kandidovat na prezidenta České republiky. Hlavní roli ve filmu Prezident Blaník ztvárnil Marek Daniel, režíroval ho Marek Najbrt. Rozdíl oproti seriálu je mimo jiné ve filmovějším stylu snímání, natáčení probíhalo například ve formátu cinemascope a tvůrci využívali jiné lokace a řadu exteriérů. Po boku Marka Daniela v rolích zaměstnanců Žížaly a Lenky vystupují Michal Dalecký a Halka Třešňáková.

„O celovečerní formě Blaníka nás přesvědčovala spousta kolegů brzy po uvedení první sezóny seriálu. My jsme si ale byli od začátku jisti tím, že pokud někdy, tak v době silné politické události, jakou je volba prezidenta,“ říká producent filmu Milan Kuchynka, který stojí u celého projektu od začátku a pokračuje: “Nikdy jsme neměli potřebu přepisovat rekordy, ale v seriálu bylo vždy zásadní okamžitě reagovat. To platí i u filmu Prezident Blaník, ačkoli to je logicky daleko složitější. Nejtěžší bylo vypořádat se s dlouhometrážní formou a tyto dva formáty odlišit. Nebylo by složité nalepit za sebe několik epizod Kanceláře Blaník a jít s tím do kin, my ale chtěli vytvořit regulérní film a posunout Blaníka více do reality. Pro některé fanoušky to bude třeba zklamání, ale byl to náš plán a věřím, že se vyplatil. A je třeba říct, že kromě štábu během náročného natáčení zapracovali neskutečně také postprodukční studia Mat a Soundsquare, střihač Michal Hýka, zvukaři Jan Štindl a David Titěra a skupina Midi Lidi. O Najbrtovi asi mluvit nemusím, je to zřejmě první film, kdy se střihačem trávili noc ve střižně ve spacácích.”

Máslo do každé rodiny

Tvůrci filmu nějaký čas pracovali s myšlenkou, že by se herecký představitel lobbisty Marek Daniel nechal přejmenovat na Antonína Blaníka a na prezidenta skutečně kandidoval. Nakonec se však po konzultaci s hercem rozhodli pro jinou variantu. Na veřejnosti ale Tonda Blaník oznámil v půlce října minulého roku svou prezidentskou kandidaturu. Fiktivní kandidát slíbil na volebním mítinku například máslo a lithium do každé rodiny a sehnal i sto tisíc podpisů. Kandidaturu na Hrad však nakonec nepodal, když se jeho asistentovi Žížalovi nepodařilo doručit podpisové archy na ministerstvo vnitra včas. Přesto Tonda Blaník pokračuje ve snaze zachránit českou zemi a ukázat jejím obyvatelům, jak se mít líp. Prezident Blaník nahlíží i do soukromí hlavních postav a celý děj je zapojen do skutečného dění na politické scéně. Natáčelo se například na debatách prezidentských kandidátů, oslavách 17. listopadu, ve zpravodajství České televize a nemalou roli sehrály státní budovy, jako jsou parlament, úřad vlády, Pražský hrad a další.

Marek Daniel, Halka Třešňáková, Michal Dalecký a režisér Marek Najbrt (foto: Totalfilm)

Film byl dokončen teprve několik málo hodin po opětovném zvolení Miloše Zemana prezidentem. Jak moc náročné takové natáčení bylo přibližuje režisér filmu Marek Najbrt: “První kolo volby jsme zvládli reflektovat ještě v rámci natáčení. Poslední dva natáčecí dny jsme totiž měli naplánované až po oznámení jeho výsledku. Během nich jsme natočili dva různé konce pro případ vítězství Jiřího Drahoše i Miloše Zemana. A oba jsme sestříhali, ozvučili a připravili k zařazení do filmu na poslední chvíli.”

Alternativní konec

O tom, zda bude třeba na DVD či internetu k vidění i druhá alternativní verze tvůrci v tuto chvíli neuvažují. “Spíše se kloním k názoru, že ji v tuto chvíli nechceme ukázat,” dodal Milan Kuchynka na dnešní tiskové konferenci k filmu.

-red-
foto/video: Falcon, Negativ, Totalfilm © 2018

%d blogerům se to líbí: