Čeští filmaři na letošním Febiofestu a poslední možnost stát se porotcem

Necelé tři týdny nás dělí od začátku letošního jubilejního ročníku MFF Praha Febiofest. I vy se můžete v případě vašeho zájmu stát festivalovým porotcem. Stačí se zaregistrovat (už jen do zítřka) na stránkách festivalu a držet si palce, aby vás organizátoři festivalu vybrali. Porota bude mít i letos třiatřicet členů všech věkových kategorií a profesí. Čestnou předsedkyní je letos Marta Kubišová. Odkaz na registraci najdete zde. Porota bude vybírat ze soutěžních filmů sekce Nová Evropa, která je spojena s cenou pěti tisíc eur pro vítězný film.

Marta Kubišová – předsedkyně letošní poroty Febiofestu

Program festivalu bude sice známý až v prvním březnovém týdnu, ale už nyní festival kromě v týdnu oznámené hvězdy Marka Gatisse poodhalil letošní českou účast v programu.
Diváci se mohou těšit například na snímek Tlumočník s Jiřím Menzelem a Peterem Simonischkem v režii Martina Šulíka. Ten byl teprve před pár hodinami uveden ve světové premiéře na Berlinale.

K vidění bude také dokument o přírodě Planeta Česko Mariána Poláka. S velkým očekáváním bude uveden i dokumentární snímek o amerických filmařích Martinu a Ose Johnsonových režiséra Jana Svatoše s názvem Archa světel a stínů.

Ve světové premiéře se na festivalu představí také drama Do větru Sofie Šustkové s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem v hlavních rolích. Jde o generační výpověď, neobvyklý milostný trojúhelník, příběh tří mladých lidí odehrávající se na plachetnici při plavbě kolem řeckých ostrovů.

Další premiérou je krátký film s názvem Neptun režisérky Adély Babanové, jenž vychází ze skutečných událostí z roku 1964, kdy StB poprvé využila televizní vysílání k mystifikační kampani proti západnímu Německu. Krabice s údajnými tajnými nacistickými dokumenty ukryla do jezera, kde je objevili potápěči s kamerou…

Světovou premiéru na festivalu bude mít také dokumentární snímek režiséra Jana Strejcovského Komplex Epopeje o Muchově souboru pláten Slovanská epopej na tour po Japonsku. Během putování dvaceti velkoformátových obrazů režisér zkoumá rozporuplné vnímání odkazu Alfonse Muchy.

-red-
foto/video: Febiofest, Totalfilm, Bioscop, Aerofilms, A-Company © 2018