Hlavní hvězdou Febiofestu bude filmová star Catherine Denevue

Hlavní hvězdou letošního jubilejního ročníku Febiofestu bude francouzská megastar Catherine Denevue. Nejznámější a nejobdivovanější francouzská herečka září na plátnech kin od 60. let. Krásná blondýnka, kterou za svou múzu považoval i Yves Saint-Laurent odstartovala úspěšnou kariéru Velkou cenou na festivalu v Cannes za Paraplíčka z Cherbourgu. MFF Praha Febiofest odstartuje 15. března. Herečka si převezme Cenu Kristán na zahájení festivalu. 

Catherine Denevue (foto Mars Distribution)

Upozornila na sebe i v Polanského psychothrilleru Hnus, který ukázal jinou polohu všestranné herečky a nasměroval umělkyni vstříc těžším hereckým úkolům. Spolupracovala s největšími jmény francouzské i světové kinematografie. Filmy točí dodnes. Naposledy jsme ji v českých filmech viděli loni ve filmu Polibek od Beatrice. Na festivalu herečka uvede film Vánoční příběh, který režíroval avizovaný host festivalu Arnaud Desplechin.

Kromě Deneuve dorazí i režisér filmu Ismaelovy přízraky Arnaud Desplechin, herec Hippolyt Girardot nebo herec a producent Mark Gatiss. Na festivalu se objeví také režisér Kornél Mundruczó nebo herečky Daphné Patakia a Maryna Canyon. Na konec festivalu dorazí také srbský režisér Goran Paskaljevic. Cenu Kristián letos obdrží i česká herečka Daniela Kolářová. 

Zahájení

Letošní ročník bude slavnostně zahájen 15. března v pražském Obecním domě filmem Večírek uznávané britské režisérky Sally Potter s hvězdným hereckým obsazením. V hlavních rolích britského dramatu se představí Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Patricia Clarkson, Emily Mortimer či Cillian Murphy.

Večírek

Zakončení

Festival zakončí 22. března v CineStar Anděl americký film Souboj pohlaví natočený na motivy skutečného zápasu z roku 1973, ve kterém se potkaly dvě americké tenisové jedničky Billie Jean King a Bobby Riggs. V hlavních rolích diváci uvidí Emmu Stone a Steva Carella.

Soutěžní sekce Nová Evropa

I letos udělí porota složená ze 33 filmových fanoušků (15 – 86 let) v čele s Martou Kubišovou cenu Grand Prix a odměnu pět tisíc euro. Soutěž v rámci sekce Nová Evropa je určena pro debutující filmaře, kteří na festivalu uvedou svůj první nebo druhý snímek. Snímek Zimní bratři, festivalový hit minulého roku, vizuálně vytříbené drama s politickým podtextem sledující dva sourozence v odlehlém vápencovém dole, představení osobně dánská producentka Julie Waltersdorph.

Do snových obrazů se propadají hlavní postavy v debutu 2557 ze současného Bangkoku. Německý režisér Roderick Warich, který se zúčastní diskuze s diváky, zachycuje odvrácenou tvář zdánlivého ráje, kde žijí jak gangsteři, tak i duchové. Herečka Sarah Francesca Brænne a režisér Kim Hiorthøj uvedou formálně hravý a emocionálně silný film zkoumající odlehčeným způsobem lidské nedostatky a obavy chaotického světa Pravidla pro všechno. Přikrášlené skutečnosti, intimitu, niternou manipulaci a nemilosrdnou skutečnost moderního partnerského vztahu osobně uvede v debutu Srdce herečka Fanni Metelius. Cena bude vítězi předána na slavnostním zakončení festivalu 22. března.

Divácké akreditace

Novinkou letošního ročníku jsou divácké akreditace – třídenní, pětidenní či devítidenní (tedy na dobu trvání celého festivalu). Akreditace kromě levnějších vstupenek na projekce zahrnují také vstupy zdarma nebo se slevou na doprovodný program festivalu, festivalové dárky a mnoho dalších výhod. Držitelé akreditací si také mohou s předstihem rezervovat vstupenky už od 12 hodin 8. března, běžný online předprodej bude dostupný až od půlnoci toho dne. Cena vstupenek na jednotlivé projekce je opět 99 Kč. V rámci divácké akreditace získáte vstupenku do kina ještě výhodněji.

Culinary Cinema

Už počtvrté mohou návštěvníci festivalu MFF Praha Febiofest zažít filmovo-kulinářské večery s názvem Culinary Cinema. Jde o filmové projekce spojené s vybranými večeřemi, které tentokrát připraví šéfkuchaři Marek Fichtner z hotelu Augustine a Marek Raditsch z restaurace Kampa Park.
Od 16. do 18. března 2018 tak festival nabídne snímek Paříž počká debutující režisérky Eleonor Coppoly, v hlavní roli s Diane Lane, film dánského dokumentaristy Rasmuse Dinesena Michelinské hvězdy: příběhy z kuchyně, který nahlíží na každodenní život kuchařských superstar, nebo Bitvu kuchařů čínského režiséra Yip Wai Mana z prostředí street food kuchařů.
Po pro projekci filmu v CineStar Praha – Anděl bude následovat originální večeře v restauraci Delight v hotelu andel´s by Vienna House Prague, moderovaná Jolanou Voldánovou.
Více najdete ve festivalové sekci Culinary Cinema.

Sekce Best of nabídne deset nejoblíbenějších filmů za dobu existence festivalu (Lola běží o život, Mulholland Drive či Pianista), přichystán je i bohatý doprovodný program plný koncertů.

České filmy

K vidění bude také český dokument o přírodě Planeta Česko Mariána Poláka. S velkým očekáváním bude uveden i dokumentární snímek o amerických filmařích Martinu a Ose Johnsonových režiséra Jana Svatoše s názvem Archa světel a stínů.

Ve světové premiéře se na festivalu představí také drama Do větru Sofie Šustkové s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem v hlavních rolích. Jde o generační výpověď, neobvyklý milostný trojúhelník, příběh tří mladých lidí odehrávající se na plachetnici při plavbě kolem řeckých ostrovů.

Další premiérou je krátký film s názvem Neptun režisérky Adély Babanové, jenž vychází ze skutečných událostí z roku 1964, kdy StB poprvé využila televizní vysílání k mystifikační kampani proti západnímu Německu. Krabice s údajnými tajnými nacistickými dokumenty ukryla do jezera, kde je objevili potápěči s kamerou…

Světovou premiéru na festivalu bude mít také dokumentární snímek režiséra Jana Strejcovského Komplex Epopeje o Muchově souboru pláten Slovanská epopej na tour po Japonsku. Během putování dvaceti velkoformátových obrazů režisér zkoumá rozporuplné vnímání odkazu Alfonse Muchy.

-red-
zdroj: G. Vágner, T. Jiravová