Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ ZAČÍNÁ V PRAZE UŽ DNES. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Odstartoval Febiofest – nechte se pozvat na festival od Fera Feniče (video)

Dneškem začíná nepřetržitá série stovek projekcí, příjezdů hvězdných hostů a doprovodných kulturních akcí. Jubilejní 25. ročník MFF Praha Febiofest navštíví hvězdy světového jména – britský herec Mark Gatiss, režiséři Arnaud Desplechin, Leos Carax nebo herec Hippolyt Girardot. Na slavnostním zahájení si Cenu Kristián převzal francouzský šansoniér a herec Charles Aznavour a česká herečka Daniela KolářováNechte se na festival pozvat samotným prezidentem Ferem Feničem. V krátkosti vám prozradí vše podstatné, co organizátoři pro diváky letos připravili a zároveň doplní i své vlastní programové tipy. Pozvánku najdete na videu.

Febiofest byl zahájen v pražském Obecním domě filmem Večírek uznávané britské režisérky Sally Potter. V hlavních rolích britského dramatu se představila silná herecká sestava – Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Patricia Clarkson, Emily Mortimer či Cillian Murphy.

Večírek

I letos udělí porota složená ze 33 filmových fanoušků (15 – 86 let) v čele s Martou Kubišovou cenu Grand Prix a odměnu pět tisíc euro. Soutěž v rámci sekce Nová Evropa je určena pro debutující filmaře, kteří na festivalu uvedou svůj první nebo druhý snímek. Snímek Zimní bratři, festivalový hit minulého roku, vizuálně vytříbené drama s politickým podtextem sledující dva sourozence v odlehlém vápencovém dole, představení osobně dánská producentka Julie Waltersdorph.

Do snových obrazů se propadají hlavní postavy v debutu 2557 ze současného Bangkoku. Německý režisér Roderick Warich, který se zúčastní diskuze s diváky, zachycuje odvrácenou tvář zdánlivého ráje, kde žijí jak gangsteři, tak i duchové. Herečka Sarah Francesca Brænne a režisér Kim Hiorthøjuvedou formálně hravý a emocionálně silný film zkoumající odlehčeným způsobem lidské nedostatky a obavy chaotického světa Pravidla pro všechno. Přikrášlené skutečnosti, intimitu, niternou manipulaci a nemilosrdnou skutečnost moderního partnerského vztahu osobně uvede v debutu Srdce herečka Fanni Metelius. Cena bude vítězi předána na slavnostním zakončení festivalu 22. března.

Divácké akreditace

Novinkou letošního ročníku jsou divácké akreditace – třídenní, pětidenní či devítidenní (tedy na dobu trvání celého festivalu). Akreditace kromě levnějších vstupenek na projekce zahrnují také vstupy zdarma nebo se slevou na doprovodný program festivalu, festivalové dárky a mnoho dalších výhod. Držitelé akreditací si také mohou s předstihem rezervovat vstupenky už od 12 hodin 8. března, běžný online předprodej bude dostupný až od půlnoci toho dne. Cena vstupenek na jednotlivé projekce je opět 99 Kč. V rámci divácké akreditace získáte vstupenku do kina ještě výhodněji.

Už počtvrté mohou návštěvníci festivalu MFF Praha Febiofest zažít filmovo-kulinářské večery s názvem Culinary Cinema. Jde o filmové projekce spojené s vybranými večeřemi, které tentokrát připraví šéfkuchaři Marek Fichtner z hotelu Augustine a Marek Raditsch z restaurace Kampa Park.
Od 16. do 18. března 2018 tak festival nabídne snímek Paříž počká debutující režisérky Eleonor Coppoly, v hlavní roli s Diane Lane, film dánského dokumentaristy Rasmuse Dinesena Michelinské hvězdy: příběhy z kuchyně, který nahlíží na každodenní život kuchařských superstar, nebo Bitvu kuchařů čínského režiséra Yip Wai Mana z prostředí street food kuchařů.
Po pro projekci filmu v CineStar Praha – Anděl bude následovat originální večeře v restauraci Delight v hotelu andel´s by Vienna House Prague, moderovaná Jolanou Voldánovou.
Více najdete ve festivalové sekci Culinary Cinema.

Sekce Best of nabídne deset nejoblíbenějších filmů za dobu existence festivalu (Lola běží o život, Mulholland Drive či Pianista), přichystán je i bohatý doprovodný program plný koncertů.

České filmy

K vidění bude také český dokument o přírodě Planeta Česko Mariána Poláka. S velkým očekáváním bude uveden i dokumentární snímek o amerických filmařích Martinu a Ose Johnsonových režiséra Jana Svatoše s názvem Archa světel a stínů.

Ve světové premiéře se na festivalu představí také drama Do větru Sofie Šustkové s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem v hlavních rolích. Jde o generační výpověď, neobvyklý milostný trojúhelník, příběh tří mladých lidí odehrávající se na plachetnici při plavbě kolem řeckých ostrovů.

Další premiérou je krátký film s názvem Neptun režisérky Adély Babanové, jenž vychází ze skutečných událostí z roku 1964, kdy StB poprvé využila televizní vysílání k mystifikační kampani proti západnímu Německu. Krabice s údajnými tajnými nacistickými dokumenty ukryla do jezera, kde je objevili potápěči s kamerou…

Světovou premiéru na festivalu bude mít také dokumentární snímek režiséra Jana Strejcovského Komplex Epopeje o Muchově souboru pláten Slovanská epopej na tour po Japonsku. Během putování dvaceti velkoformátových obrazů režisér zkoumá rozporuplné vnímání odkazu Alfonse Muchy.

-red-

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast