Spisovatel Miloš Urban o postavě Hastrmana (video)

Hastrman – první celovečerní snímek režiséra Ondřeje Havelky zaujal už v prvních trailerech výraznou vizualitou a atmosférou. Je to dobrá zpráva pro všechny příznivce knih spisovatele Miloše Urbana, podle jehož předlohy film vznikl. Podívejte se na video s autorem knižní předlohy filmu, kde spisovatel prozrazuje víc o hlavní postavě.

Předloha filmu byla oceněna Magnesií Literou za nejlepší prózu. Kniha, jejíž děj se odehrává ve třicátých letech devatenáctého století, vypráví o člověku nebo možná zvířeti. Baron de Caus (Karel Dobrý) se vrací do rodného kraje. Je to moderní a zcestovalý člověk, který je ale svým původem svázán s přírodou a její živelností. To cítí i Katynka, která ztratila svého milého a sama má v sobě stejnou nespoutanost a lačnost po vědění. Čím více se Katynka hastrmanovi přibližuje, tím více v něm rostou pochybnosti, zda jako člověk ve zvířeti a zvíře v člověku tentokrát obstojí.

“Je to nejen vodník, já jsem nikdy nechtěl vodníčka chudáčka, ale vodníka erbenovského. Chtěl jsem ho posunout trochu někam dál. Je to zástupce vodního živlu, někdo, kdo posouvá věci jinam,” prozrazuje o postavě Vodníka spisovatel Miloš Urban.

Hastrman (foto: CinemArt)

Miloš Urban se narodil v roce 1967 v Sokolově. Osm let pracoval v nakladatelství Mladá fronta a od roku 2001 vykonává podobnou práci v Argu. Je autorem řady románů, povídek a novel. Mnohé z nich si našly i cestu k zahraničním čtenářům. Z jeho tvorby kromě zmíněného Hastrmana nejvíce zaujaly romány Sedmikostelí (1999), Praga Piccola (2012), Lord Mord (2008) nebo Santiniho jazyk (2005).

Scénář napsal režisér filmu Ondřej Havelka spolu s Petrem Hudským. Hastrman se v kinech objeví 19. dubna. Uveden bude v premiéře také na letošním festivalu Finále Plzeň.

-red-
foto/video: CinemArt, První veřejnoprávní © 2018