Ve Varech budou ve všech soutěžích zastoupeny silné české tituly

Umělecký ředitel karlovarského festivalu Karel Och dnes představil soutěžní filmy 53. ročníku MFF Karlovy Vary. “Letos máme silné české zástupce ve všech soutěžích, není to pravidlem a jsme rádi, že filmy jsou natolik kvalitní, že uspějí v zahraniční konkurenci,” poznamenal k faktu, že letos mají všechny karlovarské soutěže po dvou tuzemských filmových zástupcích. V hlavní soutěži bude bojovat o Křišťálový globus Olmo Omerzu s road movie o síle klukovského přátelství Všechno bude. Debutant Adam Sedlák soutěží s civilizačním hororem Domestik

Natáčení filmu Domestik (foto: Totalfilm.cz)

V hlavní soutěži se objeví nový snímek rumunského režiséra Rudu Judeho Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři. Do hlavní varské soutěže přiváží svůj snímek Cesta do Florianópolisu argentinská režisérka Ana Katz. Sébastien Pilot z Kanady uvede drama Mizející světlušky. Soutěž nabídne i temné rakouské drama Petera Brunnera Do noci. Ivan Tverdovský přiváží svůj nový film Skokan a izraelec Joseph Madmony snímek Geula, který režíroval s kameramanem Boazem Y. Yakovem.

Letošní vizuál festivalu

Hlavní soutěž nabídne i debuty. Krom jmenovaného českého režiséra Adama Sedláka s Domestikem jím bude polská černá komedie Panický záchvat Pawla Maslony, příběh dívčího dospívání Miriam lže Natalie Cabral a Oriola Estrady nebo turecké drama Ömüra Ataye Bratři. Soutěžní výběr uzavírá slovinská režisérka Sonja Prosenc s poetickým příběhem o dívčím dospívání Příběh lásky.

Panický záchvat (foto: Akson)

V soutěži Na Východ od západu mají letos velké zastoupení režisérky. Z dvanácti soutěžních titulů jich ženy režírovaly režírovaly sedm. Česká režisérka Beata Parkanová bude soutěžit se svým debutem Chvilky, v němž zachycuje nástrahy rodinného života. Druhým českým zástupcem je režisér Tomáš Pavlíček s komedií Chata  na prodej. Jednáct z dvanácti snímků letos tvoří debuty. Svůj film Rozkvetlé údolí ve Varech v této sekci uvede maďarský režisér Lászlo Czuj. Objeví se v ní i íránský snímek Amir o životě v současném Íránu nebo debut držitelky studentského Oscara Klary Kochańské Via Carpatia.

Dokumentární soutěž představí tři snímky s českou stopou. Mimořádná zpráva režiséra Tomáše Bojara ukazuje pohledy dvou českých redakcí na moment, kdy prezident Miloš Zeman oznamoval svou další kandidaturu na funkci. Jana Andert popisuje ve film Mosul nelítostné boje v iráckém městě okupovaným islámským státem. Nejnovější dílo Vitalije Manského Svědkové Putinovi koprodukovala česká společnost Hypermarket Film.

Další novinky z karlovarského festivalu a především první oznámené hvězdné hosty se dozvíme ve druhé polovině června.

-red-
foto/video: archiv, Film Servis Festival Karlovy Vary, Totalfilm.cz, CinemArt © 2018