Liam Neeson opět nezničitelný jako Cizinec ve vlaku (soutěž)

Pokud jste neviděli další akční zářez nezničitelného Liama Neesona v kinech, máme pro pět z vás možnost, jak to napravit online. V soutěži, kterou jsme připravili společně s Bontonfilmem (film vydává na DVD, Blu-ray a VOD), máte možnost vyhrát pět poukazů na stažení filmu Cizinec ve vlaku do vaší knihovny iTunes.

Cizinec ve vlaku (foto: Bontonfilm)

Liam Neeson a režisér Jaume Collet-Serra se v tomto případě sešli již počtvrté. Cizinec ve vlaku vypráví o muži, který se úporně snaží zabránit neštěstí v přeplněném osobním vlaku. Herce i režiséra zlákal scénář k filmu, který podle nich překypuje mistrnou akčností a vzrušujícím napětím. Navíc obsahuje i zapeklitou morální otázku, k níž se musí hlavní hrdina postavit čelem. Následky ponese nejen on, ale i spolucestující ve vlaku a jeho rodina doma.

Příběh se režisérovi líbil díky dějové perspektivě.Mám rád filmy vyprávěné z perspektivy hlavní postavy,” říká Collet-Serra. „Diváci tak vše zjišťují ve stejný čas jako hlavní postava. Publikum je s ním každý jeho krok a dozvídá se, že je jeho rodina v ohrožení až v momentě, kdy se to dozví on sám. Chtěli jsme kameru ponechat ve vlaku, ale zároveň naznačit, že jeho rodina je v nebezpečí, aniž bychom to ukázali. To je další velmi hitchcockovský prostředek, který zároveň nasměroval i vizuální ladění filmu, neboť se toho ve vlaku dělo tolik, že jsme s kamerou mohli zůstat jen tam.”

Cizinec ve vlaku (foto: Bontonfilm)

Hlavní hrdina

Neesonovi se zase líbila obyčejnost hlavní postavy: „Michael dojížděl v tom samém vlaku deset let, pět dní v týdnu. Pak ho ale vyhodí z práce, protože mu je už šedesát,” říká herec. „Neví, jak to řekne své ženě a na domu má hned dvě hypotéky. Pak si zajde na drink v místním baru s kamarádem, bývalým policistou, a nasedne do vlaku odhodlán říci své ženě a synovi, který se chystá jít na vysokou školu, že nemají žádné peníze. Ve vlaku se vedle něj posadí tajemná postava a zeptá se ho: ‚Chtěl byste udělat takovou maličkost za 100 000 dolarů?’ Není si jistý, ale navnadí ho pobídka, aby našel tašku s 25 000 dolary ve vlakovém kupé. Peníze najde a rozpoutá drama příběhu.”

Režisér točí v omezeném prostoru

Collet-Serra má už za sebou tři filmy v omezeném prostoruNon-Stop, Mělčiny a nyní i Cizince ve vlaku. Všechny tři snímky přenášejí diváky na cestu plnou napětí i přes prostorová omezení.
Kromě nutnosti vytvořit vlak i s interiérem, musel štáb rovněž zajistit, aby to, co diváci vidí za okny ve stanicích, působilo realisticky a odpovídalo skutečnosti. Využít britská vlaková nádraží nebylo možné, protože se od amerického metra a vlakových zastávek typově příliš liší. Tým tedy ve studiích Pinewood postavil repliky. Stanice Grand Central, 86th Street, 110th Street a 125th Street byly postaveny úplně od základu, zatímco pro konečné zastávky linek Tarrytown a Cold Spring byly, po potřebných úpravách, využity skutečné stanice na jihu Anglie.

Bojové scény

Pro eskalaci napětí ve filmu jsou klíčové bojové scény. Koordinátor kaskadérů a soubojů Mark Vanselow s Liamem Neesenem spolupracoval již šestnáctkrát, takže dotáhl trénink herce k naprosté dokonalosti.  Podle producenta Andrew Rony mezi nimi vznikl vztah opravdové důvěry, který umožnil posunout kaskadérskou práci ještě na vyšší úroveň a stejně tak i nebezpečí do kterého Liama uváděli, neboť filmovému štábu zcela věřil.
Pracovat spolu tak často je darem i prokletím”, vypráví Vanselow. „Kdykoliv se potkáme, chceme vytvořit něco nového, co vychází z konkrétní postavy a příběhu. Dosáhnout toho, aby akční scény nevypadaly stále stejně, je zábavné i náročné. Režisér Jaume Collet-Serra nám připravil řadu zajímavých výzev, aby scény ve vlaku vypadaly pro diváka zajímavě.”

Cizinec ve vlaku (foto: Bontonfilm)

Soutěž o 5 iTunes voucherů na film Cizinec ve vlaku

SOUTĚŽ probíhá od 10. června do 17. června 2018. Dodavatelem cen do soutěže je společnost Bontonfilm, a.s.
Pokud chcete místo formuláře na webu použít soutěžní email soutez@totalfilm,cz – nezapomeňte do předmětu uvést „Cizinec ve vlaku“.
Při zpracování osobních údajů shromažďujeme osobní údaje odpovídající pouze stanovenému účelu a v rozsahu nezbytném pro naplnění kontaktování účastníka soutěže. Zpracovatelem stanovený účel, který je součástí smlouvy mezi účastníkem a zpracovatelem, je kontakt na výherce soutěže a doručení soutěžní ceny. Za tímto účelem byl stanovený rozsah údajů, uvedený v registračním formuláři, který obsahuje jméno, příjmení a email. Následně po případné výhře Totalfilm.cz doplní i adresu. Po ukončení soutěže se údaje likvidují a nejsou poskytovány třetím stranám ani marketingově využity.

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.