Nepřehlédněte

Do Varů přijede Tim Robbins, Anna Paquin i Terry Gilliam

Něco přes týden zbývá do startu 53. ročníku karlovarského festivalu. Pořadatelé dnes odtajnili jména hvězdných hostů, kteří letos přijedou. Na slavnostním zahájení převezme Křišťálový glóbus za přínos kinematografii americký režisér, herec a scenárista Tim Robbins, držitel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli za film Tajemná řeka. Do Varů dorazí i Terry Gilliam, který ve Varech představí svůj nový film Muž, který zabil dona Quijota. Novozélandská herečka Anna Paquin známá ze seriálu HBO True Blood či dramatu Piano ve Varech představí svůj nový film Sklenka na rozloučenou. Na slavnostním zakončení převezme Křišťálový glóbus za přínos kinematografii už dříve anoncovaný Barry Levinson

Tim Robbins, Anna Paquin a Terry Gilliam

Tim Robbins uvede ve Varech autorské filmy Bob Reberts a Kolébka ve větru. Publiku se představí ale i jako hudebník na speciálním koncertě ve středu 4. července se svou kapelou. V Letním kině pak uvede jeden ze svých nejslavnějších snímků Vykoupení z věznice Shawshank.

Anna Paquin do Varů přiveze nejen svůj nový film, ale také manžela Stephena Moyera, který s ní hrál hlavní roli ve zmiňovaném seriálu HBO True Blood. Snímek Sklenka na rozloučenou, ve kterém jeho žena hraje je navíc jeho režijním debutem.

Stephen Moyer a Anna Paquin v seriálu True Blood (foto: HBO)

Promítání nejnovějšího snímku Terryho Gilliama Muž, který zabil Dona Quijota by podle pořadatelů nemělo nic ohrozit. Gilliam se soudí s jedním z producentů filmu. Při plánované premiéře na festivalu v Cannes nebylo do poslední chvíle jasné, zda se snímek vůbec bude na prestižním festivalu uvádět. Nakonec se film promítal, ale před pár dny Gilliam s producentem Paulem Brancem odvolací soudní stání v Paříži prohrál. Podle Jany Šafářové z distribuční společnosti Bioscop tím není ohrožena ani oficiální česká distribuční premiéra: “Práva na film jsme oficiálně zakoupili standardní cestou a nemáme žádné zprávy o tom, že by se nás soudní dohra v Paříži měla nějakým způsobem dotknout. Přípravy na distribuci filmu Terryho Gilliama probíhají standardně a podle plánu. Film uvedeme do kin 5. července.” 
Snímek má za sebou celou řadu katastrof. Nejprve bylo natáčení před osmnácti lety přerušeno, následně byl film přeobsazen. O sérii nezdarů referuje režisér v dokumentu Ztracen v La Mancha.

Na festival ale tradičně dorazí i další desítky hostů v delegacích k jednotlivým filmům. Uvedení filmu Nepřátelé doprovodí herec Rory Cochrane, kterého čeští diváci znají nejvíc asi díky seriálu Kriminálka Miami. Světovou premiéru filmu Do noci doprovodí herec Caleb Landry Jones (Tři billboardy kousek za Ebbingem, Městečko Twin Peaks).
Režisér Roman Gavras do Varů veze svůj nový snímek Svět je tvůj. Přijede také oscarový producent (Birdman) John Lesher, který představí film Nepřátelé. Hostem bude letos znovu producent Greg Shapiro, držitel Oscara za Smrt čeká všude.

Caleb Landry Jones (foto: archiv)

Karlovarský festival opět představuje výrazné mladé talenty. Tím letošním je novozélandská herečka Thomasine McKenzie. Mladá herečka představí snímek Beze stop.
V hlavní porotě zasedne filmař Mark Cousins, chorvatská herečka Zrinka Cvitešič, italská producentka Marta Donzelli, novinář a pedagog Zdeněk Holý, nizozemská režisérka Nanouk Leopold.

Mark Cousins (foto: archiv)

V porotě Na východ od Západu zasedne slovenský producent Peter Badač, albánská filmařka Iris Elezi, libanonská producentka Myriam Sassine, francouzská herečka a střihačka Dounia Sichov a rumunský dramaturg a kurátor Andrei Tanasescu.

Letošní ročník bude zahajovat filmová pocta Miloši Formanovi Lásky jedné plavovlásky. Zakončovacím filmem bude letos francouzský snímek Utop se, nebo plav.

Lásky jedné plavovlásky (foto: archiv)

Připravena je i unikátní výstava fotografií FESTIVAL, která mapuje posledních 30 let karlovarského festivalu očima fotografů.

Online rezervace na 10% kapacit letošního ročníku odstartuje v pondělí 25. června v 10 dopoledne.

Festival začíná 29. června a potrvá do 7. července.