Nepřehlédněte

53. MFF KV | Joana Ribeiro: Gilliam je nesmírně opravdový, je jako dítě

Do Varů přivezl Terry Gilliam společně se svým nejnovějším filmem také mladou a talentovanou portugalskou herečku Joanu Ribeiro. Povídali jsme si s ní o filmu i režisérovi. Film Muž, který zabil dona Quijota právě vstoupil do českých kin.

Joana Ribeiro (foto: Totalfilm.cz)

Řeknete mi prosím něco o roli, kterou hrajete ve filmu Terryho Gilliama?

Hraju Angelicu. Je to hodně zajímavá postava, protože ve filmu vidíme její dvě odlišné tváře. Nejprve jako patnáctiletou dívku, která pomáhá svému otci v hospodě. A sama si představuje, že tak stráví celý život. Netuší, jak vypadá život mimo její rodnou vesnici. A pak potká Tobyho. Takže je tam Angelica před Tobym a po Tobym. A v čase po Tobym začne usilovat o splnění svého snu. Chce se stát herečkou, tak jak o tom mluvil Toby, ale celé se to pokazí. A to se stává. Většinou známe jenom příběhy těch, kterým se něco povedlo, ale už ne těch, kteří o něco usilovali, ale neúspěšně. A Angelica je jedním z těch lidí. Ale nedělá ze sebe oběť. Sice si nevybrala nejlépe, ale alespoň opustila vesnici a pracuje na sobě. Nechce, aby ji kdokoliv litoval. Tobymu říká, že tohle byla její volba a že ani on není šťastný, že vlastně taky prodává sám sebe. Takže v čem je vlastně rozdíl? A to je na té postavě moc hezké, je silná a odhodlaná. Je zvířecí. Dokáže být velmi nevinná, ale zároveň velmi nebezpečná. Vzpomínám si, že když jsme trénovali tanec, tak za mnou přišla jedna tanečnice flamenca a říká mi, víš, ta tvoje postava je jako ta sladká Dulcinea, ale pak se z ní stane Carmen. A to bylo úžasné, přesně tohle jsem potřebovala slyšet!

Terry Gilliam o vás mluví v superlativech…

Cože? No teda!

Ano, ano… mluví o vaší inteligenci, kráse a podobně. Cítíte jeho slova jako osobní závazek pro vaši budoucnost?

Víte, Terry je úžasný člověk. Ve své herce i tým bezmezně věří. Choval se ke mně báječně. Mohl si vybrat kohokoliv jiného, ale vybral si mě! Kdykoliv tam byl pro mě. Říkal: já v tebe věřím! A to mi dodalo sílu. Jsem mu za to vděčná, byl neskutečný. A já jsem nevěděla, že o mě takhle mluví. Terry, děkuju ti!

Ještě si pamatujete na chvíli, kdy jste se dozvěděla, že vás obsadil?

Pamatuju si to, jakoby to bylo včera! Byla jsem v Algarve a točila jsem nějaký krátký film. Existuje tolik hereček, proč by si vybíral zrovna mě? A pak mi zavolala moje agentka a říká mi „Máš tu roli! Můžeš skákat, můžeš plakat!“ a já začala slzet a vzlykat a nemohla jsem přestat. To natáčení krátkého filmu bylo tehdy hodně problematické, ale tahle zpráva, to byla paráda! Byl to jeden z nejlepších dnů v mém životě, když jsem se dozvěděla, že se stanu součástí toho filmu.

Joana Ribeiro (foto: Totalfilm.cz)

Krása… A jak potom vaše spolupráce s Terrym vypadala?

On je jako dítě. Je nesmírně opravdový. Řekne cokoliv, co mu přijde na mysl. Lidé si dnes všeobecně dávají pozor, co řeknou, protože to může být překrouceno, ale Terry se toho nebojí. A proto říkám, že je jako dítě. Děti nepřemýšlí o tom, co řeknou a co ne. A taky to neříkají s žádným zlým úmyslem. A to se mi na Terrym moc líbí. A když jsme točili scénu a podívala jsem se na něj, tak hrál s námi. Je úžasný. Je s ním legrace… Natáčení je sice zmatek, ale takový, který prospívá výsledku. Hodně mi ta atmosféra pomáhala, protože mi pořád něco běží hlavou a neustále mám potřebu přemýšlet o tom, jestli to dělám dobře a neměla bych to třeba udělat trochu jinak. A Terry mi říkal vypni, přestaň myslet, buď sama sebou! Vybral jsem si tebe a chci abys byla sama sebou a nech se vést. Umí dát člověku prostor a pocit důvěry. Pro mě to bylo podruhé v životě, kdy jsem točila celovečerní film. Bylo pro mě hodně důležité, abych mohla točit s někým jako je právě on.

Co vám opravdu závidím je, že jste točila s Adamem Driverem…

Opravdu?

Opravdu! Je to výtečný herec!

Je to úžasný člověk. Umí toho hodně dát. Moc hezky se ke mně choval. Když jsme měli před společnou scénou, tak za mnou přišel, ptal se, jestli je všechno v pořádku, jestli si to chci ještě znovu projít. Takové extra vstřícné chování jsem ani neočekávala. A takoví byli vlastně úplně všichni, Jonathan, Stellan, Olga, Óscar…Moc milí kolegové… Úplně chápu, že mi tohle závidíte!

připravila: Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Totalfilm.cz © 2018

%d blogerům se to líbí: