Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

KVIFF 2024: PŘIJEDE VIGGO MORTENSEN, CLIVE OWEN, STEVEN SODERBERGH NEBO DANIEL BRÜHL. PODROBNOSTI ZDE.

V dobrodružné Alfě hraje hlavní roli československý vlčák (film o filmu)

Do kin právě vešel rodinný dobrodružný snímek Alfa. Velkolepý příběh člověka a psa se odehrává před dvaceti tisíci lety. Některé záběry filmu se točily i 8 měsíců. Film obsahuje velké množství náročných triků. Vznikal ovšem nejen před klíčovacím plátnem, ale především v přírodě. Skutečný vlk by se tvůrcům ochočoval velmi těžko, takže bylo vybráno plemeno Československý vlčák. To vzniklo v padesátých letech minulého století pro potřeby československé armády zkřížením německého ovčáka s karpatským vlkem. Chuckovi, který titulní roli hraje je 5 let a je to výstavní pes, který je šlechtěn pro udržení plemene. Jako takový byl naprosto ideální, protože je zvyklý, že je kolem něj čilý ruch. Podívejte se na další zajímavosti ve filmech o filmu.

Mladý lovec je v tomto dobrodružném eposu zraněn při lovu a ponechán svému osudu. Jeho soukmenovci ani rodiče netuší, že ještě žije. Mladík tak musí čelit při návratu domů drsné divočině. Nečekaně se mu platným společníkem stane osamělý vlk, kterého si do jisté míry ochočí. Z obou osamělců se stanou blízcí druhové, kteří společně překonají velký počet nebezpečných situací.

Kodi Smit McPhee (představitel hlavní role) s Chuckem strávil mnoho týdnů,“ popisuje producent Andrew Rona. „Navštěvoval Marka na jeho cvičišti a spolupracovali na základních postupech. Museli mezi ním a Chuckem vybudovat skutečné, reálné pouto. Pokud by toto selhalo, nemohli jsme natáčet, bylo by to jako romantický film, ve kterém se představitelé obou hlavních rolí nenávidí.“ Hughes s oběma natočil klasickou testovací scénu v poušti, v rámci které měl Smit-McPhee na sobě kompletní kostým. „Bylo to skutečně pozoruhodné,“ míní Rona. V ten okamžik jsme pochopili, že náš film skutečně můžeme natáčet, že to bude fungovat.“

Jazyk, kterým se ve světě snímku Alfa hovoří, dodává filmu další výjimečný rozměr. Někteří herci se museli naučit základy kromaňonštiny, zatímco jiní museli ke svým postavám přistupovat zcela odlišným způsobem, než na jaký byli zvyklí, a vyjadřovat své pocity beze slov. Dialogy Smita-McPheeho v roli Kedy se prolínají celým scénářem, ale nejnáročnější úkol čekal na Jóhannese Haukura Jóhannessona v roli Kedova otce. „Tau má ve filmu poměrně hodně dialogů, protože ostatní neustále učí,“ vysvětluje Jóhannesson. Naštěstí je tento herec také členem Islandského národního divadla a hovoří čtyřmi jazyky, takže byl na tento úkol připravený tak dobře, jak to jen bylo možné. Zvládal také některé ze zvuků, které jsou pro rodilé anglické mluvčí náročné, protože je dánština a islandština obsahují.

[pullquote align=“full“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Film je v kinech od 30. srpna[/pullquote]

-red-
foto/video: Falcon © 2018

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast