Recenze | Miss Hanoi – originální námět i fungující scénář

Detektivních příběhů je poslední roky v českých televizích nezměrné množství. Navázat ale na klasické filmové detektivní příběhy, jejichž rozkvět v české kinematografii nastal v 60. a 70. letech, to se v porevoluční historii ještě nikomu nepodařilo. Uchopit detektivku filmařsky a udržet divákovu pozornost se spoluautorovi scénáře a režisérovi Zdeňku Viktorovi určitě podařilo. Vytvořit ale plnokrevnou detektivku, to úplně ne. V případě Miss Hanou jde spíš jde o anti-buddies drama s mírně komediálními prvky.

Miss Hanoi – Ha Thanh Špetlíková, David Novotný

Střet kultur

Ty obstarává střet dvou kultur a velmi neortodoxní přístup k nové vietnamské kolegyni. Řeč je primárně o kapitánu Křížovi v podání Davida Novotného. Ten se ocitá v severočeském Varnsdorfu, kde se po letech znovu odkrývá vražda vietnamské miss. Pomoci mu má zprvu jako překladatelka mladá policistka (Ha Thanh Špetlíková). Postupně se ale dívka stává Křížovi velmi platnou pomocnicí a protřelý policista zjišťuje, že ji na začátku poněkud podcenil.

Za málo peněz hodně muziky

Na výsledku je rozhodně vidět, že se Zdeněk Viktora připravoval a scénář včetně vizuálu filmu se piloval. Na plátně tak běží promyšlený produkt přesně v intencích přísloví za málo peněz – hodně muziky. Nová česká detektivka nebyla nijak výjimečně drahá, spíš naopak. Výsledný dojem z filmu (kamera, střih, způsob prezentace) ale na rozdíl od jiných rádoby kinofilmů nepůsobí televizním dojmem. A to se počítá. Obzvlášť v době, kdy do kin můžete po dohodě s distributorem poslat film natočený na mobilní telefon.

Miss Hanoi – Ha Thanh Špetlíková

Scénář je v tomto ohledu také nadprůměrný, i když některé jeho odbočky jsou i přes krátkou stopáž zbytečné. V každém případě Viktora divákům předkládá originální příběh z originálního prostředí. To by samo o sobě nestačilo, kdyby nenašel vhodnou míru střídání akcentů v ději. Výsledkem je kombinace detektivky, sociální sondy a komedie. Zní to velmi nesourodě, ale je to tak. A funguje to. Na druhou stranu je tu jeden problém, který z filmu poněkud ční. Viktora divákům předkládá na úplném konci doslovnou morální scénu, která tu být vůbec nemusela. Ale to je asi věc divákova vkusu.

Kromě chvály technických profesí od kameramana, přes střihače ke zvukaři musím samozřejmě ocenit výtečný casting. Produkci se podařilo krom dvou funkčních hlavních představitelů sehnat i obstojnou vietnamskou stafáž, která z filmu neční. Všichni hrají poměrně přirozeně a nechybí jim velká míra uvěřitelnosti.

 • Režie - 70%
  70
 • Scénář - 70%
  70
 • Kamera, vizuál - 65%
  65
 • Střih - 70%
  70
 • Herci - 80%
  80

Miss Hanoi (2018)

V době, kdy v českých televizích vzniká obrovské množství původních detektivních příběhů, se Zdeňku Viktorovi podařilo najít originální námět. Natočil ho navíc velmi zručně a nasazení do kin obhájil. Peněz za vstupenky tentokrát litovat nebudete.

70 %
Jakub Gutt, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon © 2018

Miss Hanoi
Krimi / Drama
Česko / Slovensko, 2018, 90 min
Premiéra: 9. srpna 2018 Falcon
Režie: Zdeněk Viktora
Scénář: Zdeněk Viktora, Adéla Kabelková, Marek Grajciar
Kamera: Aleš Hart
Hudba: Jiří Hájek
Hrají: Ha Thanh Špetlíková, David Novotný, Ján Jackuliak, Miroslav Hruška, Jiří Kocman, Radim Madeja, Jan Maršál, Natálie Topinková, Miro Mráz, Sofie Viktorová, Marek Grajciar, Jiří Weberschinke, Zdeněk Viktora

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.