Recenze | Spolu to dáme – komediální dojemná jednohubka

Čeští diváci mají německo-tuniského herce Elyase M´Bareka velmi rádi. Alespoň to dokládá návštěvnost série německých komedií Fakjů pane učiteli. M´Barek sice ve svých filmech opakovaně předvádí v podstatě variaci téhož. Ale vadí to vůbec? Od Belmonda nebo Dwayna Johnsona přeci také nečekáme angažmá v sociálních dramatech. Víme, proč na ně jdeme. Spolu to dáme se ze série M´Barekových filmů trochu vymyká příklonem k dojáku. Ale stále tu hraje prim humor.

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

Německá variace na veleúspěšnou komedii Nedotknutelní nabízí mnohem přímočařejší verzi komediálního dojáku pro teenagery. Nemocný dospívající kluk dostane mnohem staršího parťáka. Ten ale za chlapcem nedochází ze své vůle. Je k tomu donucen svým bohatým otcem, kterému právě došla trpělivost. Coby ošetřující lékař těžce nemocného Davida (Philip Schwarz) se rozhodne napravit svého nezvedeného syna Lennyho (Elyas M´Barek). Zabaví mu kreditky, auto a klíče od bytu a donutí ho dělat společnost těžce nemocnému chlapci. Lenny pomůže Davidovi vytvořit seznam přání a zážitků, které by nemocný chlapec chtěl zažít. A postupně k němu získá silné pouto…

Režisér Marc Rothemund netočí podobný film poprvé. Nedávno jsme v kinech mohli vidět jeho film Rande naslepo, který také vznikl podle skutečné události – příběhu slepého chlapce, který svůj hendikep tajil, aby mohl pracovat ve svém vysněném hotelu.
I nová komedie Spolu to dáme vznikla podle knižního bestselleru, který napsali skuteční aktéři tohoto příběhu.

Spolu to dáme (foto: Bontonfilm)

Spolu to dáme nabízí docela dobře fungující mix komedie a dojáku. Rothemund přesto dává komedii prim a M´Barek v hlavní roli je pro tento záměr velmi dobrým nástrojem. Sama herecká hvězda ale na plátně nepředvádí bůhvíjaký herecký koncert. Je otázkou, zda za to může jalový scénář, který zrovna u jeho postavy předepisuje poměrně zvláštní skokový vývoj k uvědomění si skutečných životních hodnot nebo M´Barekova neschopnost. Ostatně kdyby herec vypadl rovnou z trilogie Fakjů do tohoto filmu a zase zpátky, asi byste to ani nepoznali.
Naproti tomu Philip Schwarz si s rolí nemocného Davida poradil velmi dobře a místy M´Bareka dokonce převyšuje. Zajímavou postavou je i chlapcova matka (Nadine Wrietz), která je docela uvěřitelným otiskem podobně osudem zkoušených nešťastných a obětavých maminek.

Tahle německá komedie nemá nic moc společného s už zmíněným francouzským hitem. Přesto dokáže dobře pobavit, ač balancuje na hraně karikatury a velmi jednoduché scenáristické konstrukce. Přesto se jedná o slušnou filmovou jednohubku u které se zasmějete, možná i dojmete, ale za půl roku si na ni asi nevzpomenete.

 • Režie - 60%
  60
 • Scénář - 55%
  55
 • Herci - 70%
  70
 • Hudba - 70%
  70

Spolu to dáme (2018)

Příjemná komediální jednohubka, která neurazí, slabší povahy dokonce dojme. Ale nezanechá výraznou stopu v paměti.

65 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm © 2018

Spolu to dáme
Dieses bescheuerte Herz
Srdcoví rebeli (Slovensko)
Komedie / Drama
Německo, 2017, 104 min
Premiéra: 13. 9. 2018 Bontonfilm
Režie: Marc Rothemund
Předloha: Daniel Meyer, Lars Amend (kniha)
Scénář: Maggie Peren, Andi Rogenhagen
Kamera: Christof Wahl
Hudba: Johnny Klimek
Hrají: Elyas M’Barek, Philip Schwarz, Nadine Wrietz, Uwe Preuss, Lisa Bitter, Jürgen Tonkel, Sebastian Gerold, Tesha Moon Krieg, Jo Kern, Lena Meckel, Karin Thaler, Joshua van Dalsum, Gerhard Wittmann

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

%d blogerům se to líbí: