Nepřehlédněte

Evropská filmová akademie vyhlásila letošní nominace

15. prosince se ve španělské Seville budou udílet letošní Evropské filmové ceny. Evropská filmová akademie vyhlásila letošní nominace. O titul nejlepšího evropského filmu bude letos bojovat pětice filmů. Švédský snímek Tina a Vore, polský zástupce Studená válka, italský Dogman, belgická Dívka a italský snímek Šťastný Lazarro. Všechny tyto filmy byly k vidění buď na festivalu ve Varech nebo běžné distribuci (Dívka jde do českých kin 15. listopadu). Nejlepší komedií se letos může stát film Zabili jsme Stalina, Diamantino nebo Dokud nás svatba nerozdělí

O Evropskou cenu za režii se uchází Ali Abbasi (Tina a Vore), Pawel Pawlikowski (Studená válka) Matteo Garrone (Dogman), Alice Rohrwacher (Šťastný Lazzaro) a Samuel Maoz (Foxtrot).

Nejlepší evropskou herečkou se může stát Marie Baumer (3 dny v Quiberonu), Eva Melander (Tina a Vore), Joanna Kulig (Studená válka), Alba Rohrwacher (Šťastný Lazzaro), Barbara Lennie (Petra) a Halldora Geirhardsdottir za Ženu ve válce.

V mužské herecké kategorii letos dostanou možnost uspět Sverrir Gudnason (Borg/McEnroe), Tomasz Kot (Studená válka), Marcello Fonte (Dogman), Victor Polster (Dívka), Jakov Cedergren (Tísňové volání) a Rupert Everett (Šťastný Princ).

Šťastný Lazarro (foto: Aerofilms)

I scenáristická kategorie kopíruje v podstatě výběr nejlepších nominovaných filmů. Šanci má Ali Abbasi, Isabella Eklof a John Ajvide Lindqvist (Tina a Vore), Pawel Pawlikowski (Studená válka), Matteo Garrone, Ugo Chiti a Massimo Gaudioso (Dogman), Alice Rohrwacher (Šťastný Lazzaro), Gustav Moller a Emil Nygaard Albertsen (Tísňové volání).

Už nyní ale víme, že letošní cenu za evropský přínos světové kinematografii obdrží britský herec a režisér Ralph Fiennes.
Diváci i letos mohli hlasovat v divácké ceně. V České republice byl partnerem tohoto hlasování Totalfilm. Nominované filmy v divácké ceně najdete zde.

O některých nominovaných filmech hovoří ve videu umělecký ředitel MFF Karlovy Vary Karel Och

S režisérem nominované komedie Dokud nás svatba nerozdělí jsme natočili rozhovor

-red-
zdroj: European Film Academy

Comments are closed.