V kinech je dokudrama o významném poválečném surrealistovi (video)

Dokumentární film s hranými prvky Vratislav Effenberger aneb Lov na černého žraloka nechává divákům nahlédnout do jedinečného světa nejvýznamnější postavy českého poválečného surrealismu. Osobnost Vratislava Effenbergera (1923-1986) je v něm představena prostřednictvím členů Skupiny českých a slovenských surrealistů a v krátkých fragmentech také herci bývalého Divadla Komedie.

Režie se ujal divadelní a filmový režisér, scénárista, scénograf a surrealista David Jařab, který se společně s dalším významným stoupencem surrealistického hnutí Františkem Dryje pustil do napsání scénáře. V duchu surrealismu se v něm pokusili představit Effenbergerovo smýšlení a práci. Effenberger byl autorem básní, scénářů a současně i zdatným teoretikem, původně vystudoval estetiku u profesora Mukařovského.

Vratislav Effenberger (foto: Cinemart)

Jařab svůj dokument bere jako okénko do československého poválečného surrealismu. Jeho snímek vypráví o muži, který po odchodu Toyen a Jindřicha Heislera do exilu a zároveň po následné smrti Karla Teigeho, převzal pomyslné žezlo a zreformoval surrealistické hnutí u nás, jež se na rozdíl od toho francouzského nerozpadlo a funguje dodnes. Effenberger silně ovlivnil i žijící legendu českého surrealismu Jana Švankmajera, jehož reakce v dokumentu nechybí. Doslova říká, že cokoliv dělá, stále poměřuje Effenbergerovýma očima. Dokument nabízí i osobní reakce syna Jakuba, v nichž mluví o svém vztahu s otcem, který byl překvapivě zastáncem přísné výchovy.

Vratislav Effenberger (foto: Cinemart)

Nekompromisní Effenberger se nepoddal režimu a podepsal Chartu 77. I tak ale zůstal mimo hlavní proud českého disidentu. Jeho provokativnost, vědomá trapnost, spontaneita, lehkost, hravost a silně sarkastický humor byly zatím prostřednictvím jeho práce širší českou veřejností objeveny jenom sporadicky.

Jako bonus uvidí diváci zajímavého filmu také krátký animovaný předfilm CEVA rumunského režiséra a výtvarníka Paula Muresana, který v něm vypráví příběh z Očistce.

Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2018