Je těžké režírovat pohádku? Odpovídá Marek Najbrt (video)

Na konci listopadu vejde do českých kin nová pohádka režiséra Marka Najbrta Čertí brko. Pro režiséra to znamenalo první vstup do tohoto žánru po dramatických snímcích, komediích nebo seriálech. Do filmu Najbrt obsadil herce, s nimiž v minulosti pracoval jako je Jan Budař, Judit Bárdos, Marek Daniel, Jana Plodková nebo Michal Dalecký. S Ondřejem Vetchým to naopak bylo první setkání. Hlavní roli vytvořil Jan Cina.

„Volba Ondřeje vyplynula z toho, že je to výborný a oblíbený herec. Lidí, kteří už někdy hráli čerta, je u nás vzhledem k počtu filmových a televizních pohádek celá řada, takže to nebyl z naší strany nějaký promyšlený záměr. Ale fakt, že se z mladého čerta Vraníka z pohádky S čerty nejsou žerty stal otcovský Lucifer, považujeme za zajímavou a zábavnou souvislost,“ říká Marek Najbrt a popisuje i rozdíl v práci s herci.
„V pohádce vytváříte originální, fantaskní svět. Herci nemůžou hrát civilně, musíte zvolit určitou míru stylizace a komiky, která nemá s realitou mnoho společného. A to mě bavilo,“ doplňuje režisér Marek Najbrt.

Příběh nás zavede do městečka Pytlov na úpatí kopce Pervidle. Místní, kteří tu žijí běžným životem řemeslníků nebo sedláků možná ani netuší, že všechny jejich přestupky a nepravosti jsou pečlivě monitorovány místní pekelnou pobočkou. Hříchy zapisuje spravedlivě a neomylně kouzelné Čertí brko. Jednoho dne však přestane fungovat. Lucifer se rozhodne pověřit doručením nového čertího brka na pobočku Pervidle trochu zmateného čerta Bonifáce. Je to ten nejlepší úkol, aby se mladý čert otrkal ve světě. Bonifác se vydává do Pytlova a hned jeho první zkušeností je, že mu zdejší šejdíř kouzelné brko ukradne. Tím se spustí řetěz událostí, kdy Pytlov ovládnou místní vychytralci, lenoši a podvodníci, jimž se nakonec podaří uvěznit i samotného vládce pekel. Je na Bonifácovi, aby v sobě našel ty nejlepší vlastnosti a osvobodil Pytlov, Lucifera i získal srdce krásné Markétky.

Pohádka Čertí brko bude mít premiéru 29. listopadu.

-red-
zdroj: U. Donátová
foto/video: Falcon, Punk Film © 2018