Favoritka je letošní favoritkou cen BAFTA

Britská filmová akademie dnes oznámila nominace na výroční britské filmové ceny BAFTA. Letos jim nominacemi ve 12 kategoriích vévodí britsko-americká historická komedie Favoritka. Favoritka je tedy nominována ve 12 kategoriích, Bohemian Rhapsody, První člověk, Roma a Zrodila se hvězda mají 7 nominací. Vice jich má 6, BlacKkKlansman 5 a Studená válka s Green Book mají po čtyřech šancích. Can You Ever Forgive Me?, Mary Poppins se vrací, Marie, Královna skotská a Stan & Ollie mají po třech nominacích. Ceny se budou udílet 10. února v Royal Albert Hall v Londýně. Záznam z dnešních nominací najdete na videu pod článkem.

Podrobné nominace

Nejlepší režie

Spike Lee (BlacKkKlansman)
Pawel Pawlikowski (Studená válka)
Yorgos Lanthimos (Favoritka)
Alfonso Cuarón (Roma)
Bradley Cooper (Zrodila se hvězda)

Nejlepší film
BlacKkKlansman
Favoritka
Green Book
Roma
Zrodila se hvězda

Nejlepší britský film
Beast
Bohemian Rhapsody
Favoritka
McQueen
Stan and Ollie
You Were Never Really Here

Nejlepší herec

Bradley Cooper (Zrodila se hvězda)
Christian Bale (Vice)
Rami Malek (Bohemian Rhapsody)
Steve Coogan (Stan and Ollie)
Viggo Mortensen (Green Book)

Nejlepší herečka

Glenn Close (The Wife)
Lady Gaga (Zrodila se hvězda)
Melissa McCarthy (Can You Ever Forgive Me?
Olivia Colman (Favoritka)
Viola Davis (Vdovy)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Amy Adams (Vice)
Claire Foy (První člověk)
Emma Stone (Favoritka)
Margot Robbie (Marie, královna skotská)
Rachel Weisz (Favoritka)

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Adam Driver (BlacKkKlansman)
Mahershala Ali (Green Book)
Richard E. Grant (Can You Ever Forgive Me?)
Sam Rockwell (Vice)
Timothée Chalamet (Beautiful Boy)

Nejlepší adaptovaný scénář

BlacKkKlansman (S. Lee, D. Rabinowitz, Ch. Wachtel, K. Willmott)
Can You Ever Forgive Me? (N. Holofcener, J. Whitty)
První člověk (J. Singer)
If Beale Street Could Talk (B. Jenkins)
Zrodila se hvězda (B. Cooper, W. Fetters, E. Roth)

Nejlepší scénář

Studená válka (J. Glowacki, P. Pawlikowski)
Favoritka (D. Davis, T. McNamara)
Green Book (B. Currie, P. Farrelly, N. Vallelonga)
Roma (A. Cuarón)
Vice (A. McKay)

Nejlepší animovaný film

Psí ostrov
Spider-Man
Úžasňákovi 2

Kostýmy

Mary Zaphres (The Ballad of Buster Scgruggs)
Julian Day (Bohemian Rhapsody)
Sandy Powell (Favoritka)
Sandy Powell (Mary Poppins se vrací)
Alexandra Byrne (Mary, královna skotská)

Masky

Mark Coulier, Jan Sewell (Bohemian Rhapsody)
Nadia Stacey (Favoritka)
Jenny Shircore (Mary, královna skotská)
Mark Coulier, Jeremy Woodhead (Stan and Ollie)
TBC (Vice)

Hudba

Terence Blanchard (BlacKkKlansman)
Nicholas Britell (If Beale Street Could Talk)
Alexandre Desplat (Psí ostrov)
Marc Shaiman (Mary Poppins se vrací)
Bradley Cooper, Lady Gaga, Lukas Nelson (Zrodila se hvězda)

Kamera

Newton Thomas Sigel (Bohemian Rhapsody)
Lukasz Zal (Studená válka)
Robbie Ryan (Favoritka)
Linus Sandgren (První člověk)
Alfonso Cuarón (Roma)

Střih

John Ottman (Bohemian Rhapsody)
Yorgos Mavropsaridis (Favoritka)
Tom Cross (První člověk)
Alfonso Cuarón, Adam Gough (Roma)
Hank Corwin (Vice)

Neanglicky mluvený film

Kafarnaum (Libanon)
Studená válka (Polsko)
Dogman (Itálie)
Roma (Mexiko)
Zloději (Japonsko)

Výprava

Stuart Craig, Anna Pinnock (Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny)
Fiona Crombie, Alice Felton (Favoritka)
Nathan Crowley, Kathy Lucas (První člověk)
John Myhre, Gordon Sim (Mary Poppins se vrací)
Eugenio Caballero, Bárbara Enriquez (Roma)

Vizuální efekty

Dan DeLeeuw, Russell Earl, Kelly Port, Dan Sudick (Avengers: Infinity War)
Geoffrey Baumann, Jesse James Chisholm, Craig Hammack, Dan Sudick (Black Panther)
Tim Burke, Andy Kind, Christian Manz, David Watkins (Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny)
Ian Hunter, Paul Lambert, Tristan Myles, J.D. Schwalm (První člověk)
Matthew E. Butler, Grady Cofer, Roger Guyett, David Shirk (Ready Player One)

Zvuk

John Casali, Tim Cavagin, Nina Hartstone, Paul Massey, John Warhurst (Bohemian Rhapsody)
Mary H. Ellis, Mildred Iatrou Morgan, Ai-Ling Lee, Frank A. Montaño, Jon Taylor (První člověk)
Gilbert Lake, James H. Mather, Christopher Munro, Mike Prestwood Smith (Mission Impossible: Fallout)
Erik Aadahl, Michael Barosky, Brandon Procter, Ethan Van der Ryn (Tiché místo)
Steve Morrow, Alan Robert Murray, Jason Ruder, Tom Ozanich, Dean Zupancic (Zrodila se hvězda)

EE Vycházející hvězda (hlasují diváci na ee.co.uk/BAFTA)

Barry Keoghan
Cynthia Erivo
Jessie Buckley
Lakeith Stanfield
Letitia Wright

%d blogerům se to líbí: