59. Zlín film festival bude věnován Miroslavu Zikmundovi, cestování a objevování

Hlavním tématem letošního ročníku Zlín film festivalu bude cestování a objevování. Váže se také k narozeninám slavného cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda. Právě dnes slaví známý dobrodruh 100. narozeniny. Filmová přehlídka se ve Zlíně uskuteční od 24. května do 1. června. 

Nový vizuál

V letošním vizuálu festivalu proto nechybí kromě tradičních opiček i legendární vůz Tatra 87, s nímž Hanzelka a Zikmund projeli svět. „Dovolujeme si uvěřit, že idea spojení známého motivu cestovatelů a slunce jako barevného kruhu se všemi barvami známého vesmíru bude přijata diváky festivalu pozitivně. Chceme dokázat veřejnosti, že vizuál vytvořený spojením „vysokého umění“ a vědy může oslovit úplně všechny generace,“ popisuje hlavní prvky vizuálu jeho autor, Zdeněk Macháček ze Studia 6.15. „Veselé opičky už totiž přestaly dovádět a začínají poznávat, objevovat a studovat svět, život kolem a celý vesmír. Po přečtení mnoha cestopisů a jiných svazků velkých cestovatelů H+Z jim rodiče zakoupili vůz Tatra a vše ostatní pro uskutečnění výpravy za poznáním,“ přibližuje myšlenku výtvarník Petr Nikl.

Objevuj a poznávej

Cestovatelská témata se budou prolínat celým festivalem. A to ve filmovém i doprovodném programu. Mimo tradiční mezinárodní soutěže a festivalové sekce se festival letos zaměří právě na téma Objevuj a poznávej. “Diváci se mohou těšit na filmové poznávání a objevování ve třech oblastech: Příroda, lidé a Země,” prozradila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Jubileum Miroslava Zikmunda

Samotné významné životní jubileum pana Miroslava Zikmunda připomene festival projekcemi filmů,besedami či výstavami, na jejichž programu a obsahu spolupracuje s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a samozřejmě s Klubem Hanzelky a Zikmunda ve Zlíně. „Za zmínku jistě stojí projekt Zikmund 100, který mapuje cesty H+Z z let 1959-64 a přináší dokumentaci z retrospektivního pohledu s odstupem 54 let, nebo třeba přednáška režiséra a cestovatele Petr Horkého spojená s projekcí filmu Století Miroslava Zikmunda,“ uvádí prezident festivalu Čestmír Vančura a dodává: „Cestovatelské téma se také promítne do doprovodných aktivit pro děti. Prostřednictvím populárně naučného programu „Po stopách Zikmunda a Hanzelky“ v parku Komenského přiblížíme dětem neotřelou formou zajímavá místa z jejich cest.“

Miroslav Zikmund

Zajímaví hosté

V návaznosti na téma „Objevuj a poznávej“ nebudou chybět mezi hosty festivalu ani další významní cestovatelé, popularizátoři cestování a dobrodruhové, se kterými se diváci budou moci setkat nejen v rámci filmových besed. Pozvání do Zlína přijali například český filmový producent, režisér, spisovatel a „filmař žraloků“ Steve Lichtag, etnolog a cestovatel Mnislav Atapana Zelený, dobrodruh se žlutým trabantem Dan Přibáň nebo profesionální cestovatelka a novinářka Lucie Radová, která mimo jiné procestovala Jižní Ameriku v tuktuku. Sérii cestovatelských přednášek doplní i umělkyně, spisovatelka a cestovatelka Dorota Nvotová nebo fotografové Václav Šilha a Jan Rybář. Návštěvníci se mohou těšit i na vyprávění o nízkonákladovém cestování s názvem Ponožky na cestách či o dobrodružné cestě přes Indii na rikšách.

Anna Geislerová – porotkyně loňského ročníku Zlín Film Festivalu na červeném koberci

Doprovodný program

Doprovodný program festivalu tradičně nabídne i zajímavou Film Industry sekci s odbornými přednáškami a workshopy, řadu divadelních představení, koncertů, výstav, interaktivních a benefičních programů a také sportovních a společenských akcí. „Diváci si letos po návštěvě kina mohou dopřát hudební zážitek v podání kapel MIRAI, MANDRAGE, INEKAFE, benefiční koncert Michala Davida pro Kapku naděje nebo třeba Industry party v kulisách továrního areálu,“ láká na doprovodný program ředitelka Jarmila Záhorová.

Tradiční dražba klapek

Tradiční součástí Zlín Film Festivalu bude i dražba uměleckých filmových klapek. Letošní 22. ročník Salonu filmových klapek odstartuje 12. března v Praze. KLAPKA TOUR 2019 bude mít letos 5 zastávek – z Prahy se vydá do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna a do Zlína, kde vyvrcholí tradiční aukcí, která se uskuteční 26. května v Kongresovém centru.

Chodník slávy

Tradičně se ve Zlíně bude odhalovat další hvězda na Chodníku slávy před Velkým kinem. Letos ji obdrží herec Jan Hrušínský. Tato tradice začala v roce 2006. Loni svou hvězdu získali herci Ivana Andrlová a Maroš Kramár.

Jan Hrušínský s Vladimírem Menšíkem ve filmu Jak se budí princezny

Sportovní program a Ozvěny

Již počtvrté zakončí filmovou přehlídku ve Zlíně Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, jehož start je naplánován v sobotu 1. června na 16:00 hodin. Předcházet mu bude ve 14:00 i oblíbený Festivalový ING rodinný běh na 1400 metrů určený pro rodiče s dětmi a také pro ty, kteří preferují kratší trasy.
59. ročník Zlín Film Festivalu oficiálně završí projekce a doprovodný program v Mikulově, kde se od 7. do 11. června již potřetí budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.

-red-
zdroj: K. Martykánová