Recenze | Ženy v běhu, vtipné i vkusné – evidentně to jde

Scenárista Martin Horský (Láska je láska, Bezva ženská na krku) se poprvé postavil i za kameru a do kin zamířil jeho režisérský debut Ženy v běhu. Sám je vášnivým běžcem, takže věděl o čem píše. Na výsledku je to vidět. Několik souběžných příběhů v rámci jedné rodiny sice příprava na maraton jen rámuje, o to cennější je, že to výborně funguje. Pod dohledem zkušeného producenta Tomáše Hoffmana (Účastníci zájezdu, Bezva ženská na krku, Tátova volha) vchází do kin česká komedie, která má skutečný vtip, filmařskou kvalitu i velký divácký potenciál.

Ženy v běhu (foto: CinemArt)

Věra (Zlata Adamovská) byla se svým mužem Jindřichem (Bolek Polívka) velmi šťastná a života si společně uměli užívat. Po jeho smrti je rozhodnutá splnit jeho poslední přání – uběhnout maraton. Její dcery mají ale jiné starosti a to poslední co by je zajímalo, je právě běžecký trénink.
Nejstarší dcera Marcela (Tereza Kostková) má doma tři syny a partnera Karla (Ondřej Vetchý), který ji po letech společného soužití nikdy nepožádal o roku. Bára (Veronika Khek Kubařová) by moc chtěla dítě, ale má smůlu na chlapy. Kačka (Jenovéfa Boková) chlapa má – ale ženatého a navíc je to její šéf. Bára i Kačka záhy pochopí, že se svým současným milostným životem musí něco udělat. Přesto se nakonec všechny ženy vybičují k výkonu a vyrazí na pravidelné tréninky s mladým trenérem Vojtou (Vladimír Polívka).

Dobře napsané

Často si stěžujeme nejen na scenáristickou ale i technickou úroveň českých filmů. Ženy v běhu jsou v domácím mainstreamu čestnou a o to výraznější výjimkou. Jméno producenta Hoffmana je zárukou dobré úrovně komediálních žánrovek. Poslední producentský zářez, sladkobolnou Tátovu volhu střídá čistokrevná komedie, na kterou někteří diváci možná vyrazí i víckrát.
Martin Horský po letech psaní vypiloval schopnost vypointovat dialogy. Ženy v běhu obsahují opravdu slušné množství výborně fungujících vtipů a dobře vystavěných situací. To by samozřejmě nešlo bez promyšleně načrtnutých postav.

Ženy v běhu (foto: CinemArt)

Divácky nejvděčnější bude určitě rodinka Marcely (Tereza Kostková) v níž samozřejmě ční machistický partner v podání Ondřeje Vetchého. Jednoho ze synů této dvojice hraje skutečný syn Vetchého Aron. Ten je vykopávačem několika celkem lechtivých vtipů, založených na roztomilé dětské nevědomosti.

Ženy v běhu (foto: CinemArt)

Linka s nejmladší dcerou Kačkou (Boková) a trenérem a posléze i nápadníkem Vojtou (Polívka) je sice hodně předvídatelná a ve finále docela překombinovaná, ale i ona nabízí slušnou porci zábavy.
Dojemnější část, ze které nejvíc ční jakási šablonovitost obstarává postava prostřední dcery (Kubařová). Její intervence do cizí rodiny je poněkud zvláštní konstrukcí a rozhodně nemůže sloužit jako návod řešení pro někoho, komu už náležitě tikají biologické hodiny. Rodící se melodrama naštěstí zbrzdí opět skvělý Martin Hofmann.

⇒ Nově hodnotíme filmy na jednotky procent. Konečná známka vzniká průměrováním všech hodnocených složek filmu.

 • Režie - 80%
  80
 • Scénář - 65%
  65
 • Kamera, vizuál, výprava - 70%
  70
 • Herci - 75%
  75
 • Hudba - 75%
  75

Ženy v běhu (2019)

Ženy v běhu přinášejí do českých kin dobrou náladu, vkusnou zábavu, technicky zdařilý film a hřejivou náladu. Takhle mají vypadat české komedie. Když je odvedeno kvalitní řemeslo, komerční kalkul je naprosto v pořádku.

73 %
Martin Staněk, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt
Ženy v běhu
Komedie
Česko, 2019, 93 min
Premiéra: 31. ledna 2019 CinemArt
Režie: Martin Horský
Producent: Tomáš Hoffman
Scénář: Martin Horský
Kamera: Jan Drnek
Hrají: Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Kubařová, Jenovéfa Boková, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Martin Hofmann, Samuel Gyerták, David Kraus, Petr Vondráček, Ondřej Malý, Bolek Polívka

 1. Dobré, ale copak bylo to opravdu poslední přání pro celou rodinu??

  Reagovat na tento komentář
 2. Bezva film na odreagování, vtipně natočené jen více takových filmů.Moc jsme se pobavili.

  Reagovat na tento komentář
 3. Alena Kuldová 23.2.2019, 18:15

  Vztah J.Bokové se šéfem byl snad opsán z knihy Bábovky, scéna s okurkou byla trochu trapně přehraná. Mnohem lepší je ta samá scéna s rohlíkem ve filmu Nuda v Brně. Dopředu bylo jasné, jak vše dopadne. Jinak normální komedie, nic světoborného. Hezké obrázky z Prahy.

  Reagovat na tento komentář
 4. Švendová 13.2.2019, 13:20

  bavilo sa celé kino. aj môj manžel a to je čo povedať lebo toho hoci čo nerozosmeje.

  Reagovat na tento komentář
 5. smál jsem se od začátku až do konce až mi tekly slzy, a to jsem neměl vůbec v plánu na to jít…

  Reagovat na tento komentář

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.