Captain Marvel: Fakta, otázky a první reakce

Již příští týden vstupuje do kin Captain Marvel, jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku a první snímek Marvel Cinematic Universe s ženskou hrdinkou v hlavní roli. Co vše můžeme od tohoto blockbusteru očekávat a jaké jsou první reakce?

Captain Marvel (foto: Falcon)

Zatím samá chvála

Ač se postava Ms. Marvel poprvé objevila na komiksových stránkách v roce 1977, a filmové universum Marvel (MCU) se rozrůstá již přes 10 let, vstoupí tato superhrdinka na stříbrné plátno teprve letos. Očekávání filmových fanoušků jsou tedy nemalá a soudě dle nadšených prvních reakcí by se nemělo dostavit ani žádné zklamání.
V polovině února proběhly první zahraniční novinářské projekce pro vybrané recenzenty. I přes stále trvající embargo na sdílení reakcí na sociálních sítích, se někteří filmoví kritici s chutí pustili do pění ód. Většina komentářů se shoduje na tom, že Captain Marvel si bere to nejlepší z devadesátkové atmosféry, je vynikající v akčních sekvencích a dává svěží náhled na již tolikrát zobrazený zrod hrdiny, či v tomto případě hrdinky. Zdá se, že všichni, kdo již měli možnost film shlédnout, se zamilovali do kočky Goose, mazlíčka hlavní hrdinky, která pro sebe údajně krade každou scénu, ve které se objeví.

Zářící Brie Larson

Zřejmě málokoho překvapí, že kritici jsou zajedno i v tom, že Brie Larson v hlavní roli Carol Danvers, potažmo Captain Marvel, jednoduše září. Mezi kandidátkami na tuto roli se během posledních několika let mihla jména jako Emily Blunt, Jessica Chatain, či Bryce Dallas Howard. Marvel však na Comic-Conu v roce 2016 oficiálně potvrdil, že pro titulní roli byla vybrána Brie Larson, v té době již držitelka Oscara za roli ve snímku Pokoj. Nezbývá než doufat, že se Larson s rolí Captain Marvel popere minimálně tak dobře jako Gal Godot se svou Wonder Woman z roku 2017. Nutno podotknout, že právě Wonder Woman se přetavila v jeden z nejkvalitnějších a nejúspěšnějších filmů komiksového světa DC Universe. Pokud se i Marvelu podaří podobný husarský kousek se svou první hlavní ženskou hrdinkou, máme se vskutku nač těšit.

Krom Brie Larson se do MCU nově zapojí i další herecké hvězdy, jako např. Jude Law, Annette Bening a Gemma Chan. Zároveň se ve filmu objeví i známé postavy z předchozích filmů, přičemž nejdůležitější roli z nich sehraje Samuel L. Jackson jako Nick Fury. Nejnovější marvelovský snímek na něj nahlédne ještě v době, kdy nemá zkušenost se superhrdiny, přičemž tu i existuje šance, že se dozvíme, jak přišel o oko. Tím, že se film odehrává v devadesátých letech, byla potřeba Samuela L. Jacksona omladit o zhruba 25 let. V celém filmu tak uvidíme jen digitálně omlazeného Jacksona a nikdy jeho skutečnou aktuálně 70letou tvář.

Režií Captain Marvel bylo celkem překvapivě pověřeno duo Anna Boden a Ryan Fleck, kteří tak byli upřednostněni před nespočtem údajných kandidátů čítajících např. Angelinu Jolie, Elizabeth Wood, nebo Jennifer Kent. Boden a Fleck spolupracovali na nezávislém dramatu Half Nelson, za který byl Ryan Gosling nominován na Oscara, nebo dramedii Něco jako komedie. Pro oba se tedy jedná o vůbec první zkušenost s režií blockbusteru a soudě dle trailerů se bude jednat o mix akčních scén a komediálních odlehčení.

Captain Marvel – Evropská premiéra v Londýně

Největší otázkou samozřejmě zůstává, o čem vlastně Captain Marvel ve finále bude. I když spousta fanoušků očekávala, že se film bude odehrávat mezi Avengers: Infinity War, který měl premiéru loni, a Avengers: Endgame, janže vstoupí do kina příští měsíc, Captain Marvel nakonec jako první příspěvek MCU extenzivně prozkoumá 90. léta 20. století. Captain Marvel si může připsat ještě další prvenství a to takové, že jako první snímek MCU zobrazí mimozemskou rasu Skrullů a jejich pnutí vůči Kreeům. Příběh tak bude oscilovat mezi mimozemskou civilizací a časem, kdy se Carol Danvers vrací na Zem a snaží se dopátrat svou minulost. Její i naše otázky budou zodpovězeny již 6. března, kdy má Captain Marvel svou českou premiéru.

Připravujeme ke Captain Marvel:
Recenze filmu
Soutěž k filmu
Videorecenze od Torena

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Disney, Marvel © 2019