Na Febiofestu měl premiéru atmosférický thriller Beze stopy (rozhovor)

Světovou premiéru měl na právě probíhajícím 26. MFF Praha Febiofest nový televizní film Beze stopy. V rámci nového cyklu České televize jej jako jeden ze solitérů natočil režisér Vít Karas podle scénáře Tomáše Holečka. Příběh samotáře putujícího nepozorovaně po chatových osadách a lesích (Ondřej Vetchý) nabízí v 74 minutách několik žánrových změn, silné herecké výkony i lákavý vizuál. Rozhovor se scenáristou a režisérem najdete na videu.

Beze stopy

Komorní psychologické drama sleduje ve vánočním čase svérázného hrdinu, který žije sám v lesích. Z lidí vídá jen jejich věci a opuštěné chaty, ve kterých tajně přespává. Není zloděj, vše po sobě pečlivě uklízí a maximálně sní nějakou konzervu. Má to rád – to ticho a klid. Tahle zima se mu ale nevyvedla. Jakkoli se všem vyhýbá, do cesty se mu přimotali dva problematičtí lidé a dítě, kteří potřebují pomoci.

“Já jsem vyrůstal v podobné chatové oblasti a něco podobného se tam stalo. Postupně jsem tuhle historku rozvíjel, až se to dostalo do této podoby,” prozrazuje o vzniku námětu scenárista filmu Tomáš Holeček.

O hlavním hrdinovi autor scénáře říká:“Chtěl jsem napsat hrdinu, který žije stranou od lidí a vrtalo mi hlavou jak přežívá a vymyslel jsem složitý způsob jeho obživy. Šlo mi o to ukázat někoho, kdo se uzavřel sám do sebe a přitom žije uprostřed lidí. Natrefí na skupinu lidí, kteří potom ovlivní jeho vnitřní svět.”

Film má velmi silný vizuál a atmosféru. “Je to práce kamaremana, architekta, kostýmní výtvarnice a režiséra. Jde o jednotu, ti lidé se mezi sebou musí domluvit, aby to fungovalo,” říká režisér Vít Karas a dodává: “Na našem filmu je zajímavý mix žánrů, které se v rychlém sledu v 70 minutách střídají. Začíná to jako thriller, pak je z toho horor, následně buddy movie, drama, tragédie a nakonec je to mystérium,”

Film vznikl přesně před rokem, natáčel se v březnu 2018. Kromě Ondřeje Vetchého se ve výrazných rolích objeví ještě Marika Šoposká a Václav Švarc. Kdy přesně se objeví na obrazovce zatím není jasné.
Recenzi vám přineseme v týdnu televizní premiéry.

-red-
foto/video: Česká televize, Totalfilm.cz © 2019