Recenze | Captain Marvel – ženská supersíla par excellence

Filmový gigant Marvel vstupuje do kin se svým nejnovějším počinem Captain Marvel v čele s eponymní superhrdinkou. Jedná se o vůbec první snímek filmového universa této společnosti s hlavní ženskou postavou, navíc režírovaný ženou. A jako bonus tento tolik očekávaný film předčí nejedno očekávání.

Captain Marvel (foto: Falcon)

Příběh Captain Marvel vyrůstá z oblaků kouře a prachu, a to jak fakticky, tak i metaforicky. Úvodní záběry jsou zahaleny do dýmových oparů, které jsou téměř hmatatelné, až se zdá, že vystupují z plátna, prosáknou do pórů v kůži, aby se uhnízdily v divákovi a nutily ho pátrat po tom, kde že se to vlastně octl a jakým způsobem se asi příběh dostal právě na toto místo. Podobně je na tom i Vers, hlavní hrdinka Captain Marvel, jelikož i ona tápe ve své paměti a marně se snaží dopátrat vzpomínek, které jsou schované v nejasném oparu zapomnění.

Z planety Hala se Vers rychlým spádem přemisťuje na Zem, kde bádá po své minulosti, ve které bývala Carol Danversovou, důstojnicí amerického letectva. Zápletka Captain Marvel skáče z jednoho místa na druhé s možná až přílišnou rychlostí a ač by se dalo tvrdit, že je příběh sám o sobě lehce roztříštěný, je malý zázrak, že režisérské duo Anna Boden a Ryan Fleck dokázalo udržet vše pohromadě. Captain Marvel má skvěle vyvážené tempo a nikdy nemusí zpomalit natolik, aby popadl druhý dech.

Captain Marvel (foto: Falcon)

Vers se zpátky na Zem dostává v roce 1995 a film tak pulzuje skvělými devadesátkovými hity od No Doubt až po Nirvanu. Stejně tak nostalgicky a s úsměvem vzpomíná na videopůjčovny, pagery a dlouho se načítající počítače. Mladší generace se zřejmě všem vymoženostem z devadesátých let vysměje, zatímco ty diváky, kteří danou éru zažili, zahřeje u srdce. Tím, že se Captain Marvel odehrává v devadesátých letech, se chronologicky řadí před všechny ostatní filmy universa Marvel s výjimkou snímku Captain America: První Avenger. Zároveň ovšem pošilhává i po nadcházejícím snímku Avengers: Endgame, který dorazí do kin příští měsíc, a nebojí se zobrazit i oblíbené postavy, které diváci dobře znají, předně pak Carolina parťáka Nicka Furyho.
Právě postavy Nicka Furyho a Phila Coulsona musely být vyobrazeny o dobrých 20 let mladší a nutno podotknout, že digitální omlazení obou herců, tj. Samuela L. Jacksona a Clarka Gregga, je naprosto přirozené a bezchybné. Stejně tak speciální efekty a CGI fungují na výbornou, ať již v rámci nejmenších elektrických výbojů až po masivní mezigalaktické bitvy.

Captain Marvel (foto: Falcon)

Za vším hledej ženu

Přes všechny technické zdary zůstává největším úspěchem filmu jeho samotná premisa, respektive převtělení této premisy v kýžený a potěšující výsledek. Ústřední postavou Captain Marvel je totiž žena, čímž se tento snímek stává historicky prvním přírůstkem universa Marvel, ve kterém hraje prim superhrdinka. Přístup k zobrazení Carol/Vers/Captain Marvel je osvěžující hned z několika důvodů; mimo jiné díky tomu, že tato hrdinka, i přes svou nepochybně krásnou vizáž, není nikdy vtlačena do pozice sex bomby, její kostým spíše než sexy obleček připomíná brnění, a předně postava samotná není definována byť jakýmkoliv náznakem romantického vztahu vůči opačnému pohlaví. To vše ještě podtrhuje fakt, že Anna Boden, polovina režisérského dua, je vůbec první ženskou režisérkou marvelovských snímků. Je nesmírně důležité a potěšující, že se Marvelu v tomto ohledu podařilo prolomit pomyslný skleněný strop.

Brie září

Brie Larson, držitelka Oscara za snímek Pokoj, v hlavní roli Captain Marvel doslova září. Superhrdinskou nálož zvládá s lehkostí, uvěřitelně a téměř až skoro obyčejně, jako by chtěla říct, že je to přeci samozřejmé, že právě ona je nejmocnější ženou ve všech galaxiích, kterými prochází. Larson se ve své přípravě na tuto roli ničeho nezalekla a díky tréninku, který sestával z boxu, kick-boxu, juda a jiu-jitsu dokázala uzvednout 100 kg v mrtvém tahu a dokonce utáhnout jeep. V akčních sekvencích o ní není důvod pochybovat a stejně tak i emocionálně vypjaté scény zvládá bez zbytečného patosu. Je proto trochu škoda, že jí scénář sem tam hodí silou našroubovanou rádoby vtipnou poznámku, která tak přijde vniveč.

I přes občasná škobrtnutí Captain Marvel předčí nejedno očekávání. Díky tomu se nestane, že by se zážitek z filmu ztratil v nedohlednu tak jako vzpomínky Carol Danversové. Jediný oblak prachu, který tak po zhlédnutí filmu zůstane, je výsledkem toho, jak silně se Captain Marvel odrazila od země a vystřelila až za oblaka vzhůru filmovým dobrodružstvím. Dává nám tím jasnou zprávu, že s ní máme do budoucna bezpodmínečně počítat.

 • Režie - 75%
  75
 • Scénář - 70%
  70
 • Herci - 85%
  85
 • Hudba - 80%
  80
 • Kamera - 85%
  85

Captain Marvel (2019)

Vynikající akční jízda se skvělou Brie Larson v hlavní roli. Zároveň nenásilně feministicky laděný a vůbec první snímek Marvelu s hlavní ženskou superhrdinkou. Captain Marvel je lehce přístupný film pro všechny, který vládne napětím a humorem.

80 %
Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: Falcon, Disney, Marvel © 2019

Captain Marvel
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi
USA, 2019, 124 min
Premiéra: 7. 3. 2019 Falcon
Režie: Anna Boden, Ryan Fleck
Scénář: Anna Boden, Ryan Fleck, Geneva Robertson-Dworet
Kamera: Ben Davis
Hudba: Pinar Toprak
Hrají: Brie Larson, Samuel L. Jackson, Jude Law, Ben Mendelsohn, Djimon Hounsou, Lee Pace, Lashana Lynch, Gemma Chan, Annette Bening, Clark Gregg, Mckenna Grace, Rune Temte, Colin Ford, Chuku Modu, Robert Kazinsky, Kenneth Mitchell, Pete Ploszek, Ana Ayora, James Morrison, Algenis Perez Soto, Patrick Gallagher, Emily Ozrey, Matthew Bellows, Anthony Molinari, Patrick Brennan

 

Napište nám co si myslíte

Nebojte, Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.