Nepřehlédněte

Rekordy o víkendu pokořeny ve světě i v Česku – Avengers kralují kinům

Očekávaný film roku Avengers: Endgame má za sebou úspěšné tažení prvním premiérovým víkendem. Pouhých 5 dní stačilo filmu, aby utržil více než 1 miliardu a dvěstě tisíc dolarů. Přičemž prvnímu dílu (Infinity War) překonání této hranice trvalo téměř dva týdny. Film byl extrémně úspěšný i v Česku. Jako první film v Česku překonal hranici 100 tisíc diváků za jediný den. Premiérovým výsledkem za víkend ve výši 356 215 diváků stanovil nový rekord.  

Poslední Avengers překonali v Česku svými 356 215 diváky za premiérový víkend (bez středečních předpremiér) dosavadního držitele diváckého rekordu titul Padesát odstínů šedi o téměř 40 %. Tržební rekord držela doposud pevně v rukou jiná sága, a to Star Wars: Síla se probouzí, i tento rekord však jasně padl. Se svými 60 milióny hrubých tržeb z českých kin zvedli Avengers laťku premiérového čísla o bezmála 60 %. Když přičteme čísla návštěvnosti včetně středečních předpremiér, dostaneme se na 397 tisíc diváků.

Od Avengers se čekalo vysoké číslo a neskromně i historické prvenství v rámci premiérových čísel, ale dosažený výsledek je něco, co bez nadsázky můžeme nazvat doposud neznámou distribuční realitou. Unikátnost vysokého výsledku podtrhuje fakt, že film trvá přes tři hodiny a počet představení tak byl u spousty kin objektivně limitován. V tabulkách návštěvnosti lze nalézt celou řadu titulů, které dosáhly na statisícové hodnoty, ale ještě nikdy se tak nestalo v rozmezí čtyř dnů premiérového víkendu. Ten výsledek mnohé napovídá i o velmi dynamickém stavu českém trhu multikin i jednosálových kin posledních let, na jehož fungování se aktivně Falcon podílí ve filmové distribuci i v rámci koncernového spojení s multikiny CineStar. Přestože Unie filmových distributorů doposud oficiálně nezveřejňuje denní výsledky jednotlivých filmů, je statisticky dané, že se ještě nikdy nestalo, aby jakýkoliv film v české historii za jediný den překonal hranici 100 tisíc diváků. V sobotu 27. dubna to Avengers v Česku dokázali.

ilustrační foto (archiv)

Úspěch filmu v kinech pozitivně hodnotí Jan Bradáč, ředitel společnosti Falcon: „Pro nás je to odměna především za dlouholetou práci a Falcon tak dostal krásný symbolický dárek v roce, kdy počítá čtvrtstoletí své úspěšné existence na českém filmovém trhu. Když jsme viděli první čísla před víkendem a ověřili jsme si, že opravdu počítáme správně, s jistou dávkou patosu jsem lidem v našem týmu řekl, že takový premiérový výsledek návštěvnosti a tržeb je něco jako kometa, která kolem poletí jistě zase někdy znovu a bude třeba i o něco větší. Ale až se tak stane, bude to pravděpodobně za tak dlouhou dobu, že tady místo nás bude už někdo jiný.“

Box office ČR – 17. týden 2019

-red-
zdroj: Marta Žurková

foto/video: Falcon (1), Totalfilm (2,3) © 2019

Článek jsme oštítkovali takto:
%d blogerům se to líbí: