Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ V PRAZE. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Recenze | Řbitov zviřátek – zmrtvýchvstání ve smršti děsivých scén

Stephen King, autor předlohy Řbitova zviřátek, o své knize sám prohlásil, že se jedná o tu nejděsivější záležitost, kterou kdy napsal. Filmová adaptace, která právě vstupuje do českých kin, nahání hrůzu natolik, až několikrát vyskočíte ze sedačky a ve finále si dvakrát rozmyslíte, jestli chcete, aby vaši domácí mazlíčci žili napořád.

Řbitov zviřátek (foto: CinemArt)

Řbitov zviřátek začíná jako klasický horor a pevně se drží až vzorového půdorysu tohoto žánru. Doktor Louis Cred a jeho manželka Rachel se rozhodnou opustit uspěchaný život ve velkoměstě a přesunout se spolu se svými dvěma dětmi do klidného městečka Ludlow. Okolí jejich nového domova je obehnáno záhadným lesem, ve kterém rodina záhy objeví i znepokojivé pohřebiště mazlíčků místních obyvatel. Od tohoto bodu se příběh přirozeně a předvídatelně začne ubírat značně znepokojivým směrem.

Režisérské duo Kevin Kölsch a Dennis Widmyer se i po formální stránce rozhodlo film pojmout více méně klasicky. Po režisérské stránce je tak film sice solidně uchopen, ovšem působí až lehce starosvětským dojmem. Odpověď na to, zdali to byl záměr nebo nechtěný výsledek, je nejednoznačná a snímek tak trochu zůstává na půli cesty. Podobně i kamera odvádí standardní a dobrou práci, nepřidává ovšem filmu nic navíc, co by ho odlišilo od podobných a – nutně podotknout – podobně kvalitních snímků žánru hororu.

Řbitov zviřátek (foto: CinemArt)

V čem Řbitov zviřátek jednoznačně boduje, je téměř okamžité budování napětí, které spočívá skoro výhradně v pravidelném, až téměř zběsilém, dávkování scén, jejichž účelem je znenadání diváka vylekat. Tyto scény jsou ovšem do filmu vloženy s právě takovou měrou intenzity, že skvěle fungují a zároveň se jimi divák nepřejí.
Je poměrně překvapivé, že během první poloviny filmu je představena řada mystických záležitostí, přičemž některé z nich nejsou ve finále natolik dostatečně zodpovězeny, aby se vytratil pocit, že přišly vniveč. Bez spoilerování uveďme za všechny ústřední procesí dětí s maskami svých mazlíčků, které je ostatně i jedním z ústředních motivů doprovodných plakátů k filmu. Z podobně silného a symboly obtěžkaného motivu lze zcela jistě vytěžit více.

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Depresivní Úžasňákovi[/pullquote]Řbitov zviřátek i tak drží pohromadě a funguje hned z několika dalších důvodů. Ústřední příběh stojí pevně ukotven na základech rodinného dramatu, jež celému filmu dává potřebnou emotivní tíhu. Celá čtyřčlenná rodina vlastně připomíná takovou depresivní alternativu rodiny Úžasňáků. Rodiče v obou filmech se rozhodnou zanechat své dosavadní existence v minulosti a uchýlí se ke klidnému rodinnému životu, zatímco jejich dcera představuje (lehce) ponurý element a maličký Jack-Jack z Úžasňáků, potažmo Gage z Řbitova zviřátek, má rodičům utajené schopnosti. Tím ovšem veškerá legrace končí a rodina Creedů se musí obejít bez superschopností a čelit mnohem děsivějším nástrahám.

Řbitov zviřátek (foto: CinemArt)

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Dobré herecké výkony[/pullquote]Na tom, že se snímek vydařil i coby rodinné drama, mají nemalý podíl všichni čtyři představitelé rodinných příslušníků, speciálně pak Jason Clarke a Jeté Laurence. Jason Clarke, kterého můžete aktuálně v kinech vidět ve zcela jiné poloze ve snímku Zraněná srdce, se bez jediného problému vlévá do obou stránek jeho postavy – milujícího otce a zdevastované trosky, která chce za každou cenu přivézt zesnulé dítě zpět mezi živé. Jeté Laurence taktéž exceluje v obou polohách své postavy a ve svých nejtemnějších momentech kolem sebe vytváří znepokojivou auru, ne nepodobnou hororovým dívkám typu Samary z Kruhu nebo Charlie z loňského Děsivého dědictví.

Řbitov zviřátek (foto: CInemArt)

Čestnou zmínku si samozřejmě zaslouží i úvodní hybatel celého děje, kocour Church. Po jeho zmrtvýchvstání jsou veškeré známky roztomilého kocourka ty tam a místo něj se vrátí smrdutá a krvechtivá bestie. Scény s ním se vyvedly na výbornou a zároveň se od něj odvíjí i ústřední téma snímku, a to sice, že smrt blízkých je třeba akceptovat a nesnažit se ji zvrátit.

 • 70%
  Režie - 70%
 • 65%
  Scénář - 65%
 • 80%
  Herci - 80%
 • 70%
  Hudba - 70%
 • 65%
  Kamera - 65%
70%

Řbitov zviřátek (2019)

Řbitov zvířátek funguje téměř ve všech rovinách a nabízí kvalitně odvedenou práci celého týmu, který se na vzniku podílel. Bohužel ale nevyužívá svůj potenciál na 100% a zřídkakdy udělá krok navíc, aby z povedeného počinu udělal záležitost ojedinělou. Pokud si ovšem chcete nechat podráždit nervy a nechat se následně v noci pohltit můrou o jednom zlém kocourovi, Řbitov zviřátek je pak tou správnou volbou.

Pavel Bárta, Totalfilm.cz
foto/video: CinemArt © 2019

Řbitov zviřátek
Pet Sematary
Horor
USA, 2019, 101 min
Premiéra: 11. 4. 2019 CinemArt
Režie: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer
Předloha: Stephen King (kniha)
Scénář: Jeff Buhler
Kamera: Laurie Rose
Hudba: Christopher Young
Hrají: Jason Clarke, John Lithgow, Amy Seimetz, Jeté Laurence, Hugo Lavoie, Alyssa Brooke Levine, Sonia Maria Chirila, Bailey Thain, Jacob Lemieux, Lucas Lavoie

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast