Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Za měsíc odstartuje 59. Zlín film festival – známe zahajovací filmy

59. ročník Zlín Film Festivalu odstartuje 24. května. Letos představí na 280 filmových snímků z 51 zemí světa. Je tak počtem uváděných snímků největším festivalem v zemi. Hlavním tématem festivalu je letos objevování a poznávání, které je ústřední myšlenkou filmového i doprovodného programu. Na slavnostním zahájení bude promítán český celovečerní film kombinující prvky animovaného, loutkového a hraného filmu s názvem TvMiniUni: Zloděj otázek režiséra Janka Jirků, který se ve Zlíně představí ve světové premiéře. Při večerním zahájení pro dospělé diváky se v české premiéře představí australský rodinný film Chlapec a pelikán režiséra Shawna Seeta v hlavní roli s Geoffreyem Rushem. Oba filmy jsou součástí mezinárodní soutěže filmů pro děti.

TvMiniUni: Zloděj otázek – Bára Poláková

Dramaturgové programového oddělení Zlín Film Festivalu zhlédli přes 3 600 snímků, aby z nich vybrali 280 filmů, které se představí festivalovým divákům. „Pokračujeme v trendu snižování počtu filmů v programu, reagujeme tak na poptávku festivalové obce a preferujeme kvalitu. V praxi to znamená větší prostor pro reprízy a umožnění divákům zhlédnout více filmů,“ uvádí umělecká ředitelka Markéta Pášmová a doplňuje: „Letošní program je hodně o premiérách, tedy o filmech, které budou poprvé uvedeny v ČR nebo na festivalech vůbec. Máme štěstí na dostatek nových titulů a zájem produkcí o jejich premiérové uvedení ve Zlíně. Proti jiným festivalům budeme moci divákům i zahraničním hostům nabídnout mnoho nového.“
Počet soutěžních kategorií zůstává zachován, bude jich opět šest. Diváci se mohou těšit na snímky pro děti a mládež, evropské režijní debuty, dokumentární filmy pro děti a mládež, animovanou tvorbu a studentské filmy. „V soutěžích máme připraveno 32 celovečerních snímků, 62 krátkých filmů animovaných a 51 krátkých studentských,“ vypočítává umělecká ředitelka.

Chlapec a pelikán (foto: Zlín Film Festival)

[pullquote align=“right“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]Ocenění festivalu[/pullquote]Také letos si řada osobností převezme ve Zlíně ocenění za svoji práci v oblasti dětské filmové tvorby. Cenu Grand Prix Zlín Film Festivalu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti a mládež a její prezentaci si z festivalu odveze výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha. Přibude také jedno nové ocenění v kategorii evropských debutů, které ponese název Cena Karla Zemana – zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu. Hvězdu na chodníku slávy před Velkým kinem letos organizátoři festivalu společně s Nadačním fondem Kapka naděje odhalí zpěvačce Heleně Vondráčkové a herci Janu Hrušínskému.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]České filmy ve Zlíně[/pullquote]Zahajovací snímek české provenience nebude ojedinělým zástupcem české kinematografie v programu festivalu. Mimo zahajovací a zároveň soutěžní film TvMiniUni: Zloděj otázek bude mít premiéru v kategorii soutěžních filmů pro mládež koprodukční česko-německý snímek režiséra Ivana Pokorného Uzly a pomeranče. V kategorii krátkých animovaných filmů se o Zlatý střevíček spolu s ostatními snímky z celého světa utká nový večerníček z produkce ČT Kokoškovi na cestách zlínského režiséra Ivo Hejcmana.
Pro festivalové publikum budou mimo soutěž uvedeny filmy Čertí brko, Velké dobrodružství Čtyřlístku i Českými lvy ověnčené snímky Všechno bude a King Skate. V sekci OBJEVUJ & POZNÁVEJ budou Českou republiku zastupovat snímky Archa světel a stínů, Trabantem tam a zase zpátky či Cesta jako žádná ze sta.

59. ročník Zlín Film Festivalu se koná od 24. května do 1. června 2019 ve Zlíně a dalších městech ČR. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.

-red-
zdroj: K. Martykánová
foto/video: Zlín Film Festival, Bontonfilm, Totalfilm © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast