Bára Poláková: Natáčeli jsme ve Zlíně, mám to tam moc ráda

Zlín Film Festival v pátek dopoledne odstartovala světová premiéra českého filmu TvMiniUni: Zloděj otázek režiséra Janka Jirků. O filmu jsme si povídali s herečkou Bárou Polákovou, která ve filmové verzi úspěšného televizního seriálu ztvárnila roli maminky. Film vejde do kin 6. června.

TvMiniUni: Zloděj otázek (foto: Bontonfilm)

Jak se vám líbil scénář TvMiniUNi, když jste si ho poprvé přečetla?

Byl strašně pěkný! Už jenom to téma otázek se mi moc líbilo. A taky se mě to celé víc a víc týká, protože Ronjička je větší a klade spoustu otázek. Díky tomu scénáři i pohádce si dávám víc záležet na tom, abych opravdu odpovídala na otázku, kterou mi Ronja položí. Říkám si, že takové to odbývání odpovědí jenom proto, že máme nějakou práci nebo že se potřebujeme my dospěláci soustředit na něco jiného, je vlastně strašně slepé. Když dáme dětem potřebnou pozornost a odpovíme pořádně na otázku, tak i ony se budou cítit nasycené. Ale taky se mi to někdy nedaří, třeba když je těch otázek za celé odpoledne hrozně moc. Pak už se moje kapacita odpovědí snižuje. (smích)

A jakou „nejzákeřnější“ otázku jste zatím od Ronji dostala?

Hm…to je těžké…já si za chvilku vzpomenu…Jo, už to mám! – A maminko, až se zítra ráno probudím, ty budeš mrtvol? (smích)

V TvMiniUni hrajete maminku. Jaký typ maminky?

To asi nejde říct přímo jaký typ. Měla jsem tam několik dramatických scén, kde jsem se chovala tak, jak to situace vyžadovala a snažila jsem se tomu všemu porozumět. Mluvím speciálně o situaci, kdy tatínek odjíždí na dlouhou dobu pryč bez zbytku rodiny, což je situace dost vyhrocená.  Dál už to ale asi prozrazovat nemůžu…

Vašeho synka ve filmu hraje Sebastian Pöthe, který už je ve svých osmi letech zkušeným hercem. Jak se vám s ním před kamerou fungovalo?

Výborně! Byl parťák, skvěle si rozuměl i s režisérem, bylo to moc príma.

Tenhle film je unikátním spojením-loutkoherectví, k tomu animované pozadí a do toho živí herci. Bylo tohle natáčení pro vás tím pádem komplikovanější?

Jo, vždycky, když je to v kombinaci se zeleným pozadím, tak je to komplikovanější. Člověk si musí spoustu věcí dopředstavit. To je vždycky jinačí, než když se točí v reálných interiérech nebo exteriérech.

Roli tatínka hraje Jiří Havelka. Jak se vám s ním před kamerou fungovalo a měli jste prostor na improvizaci nebo jste se striktně drželi scénáře?

Myslím, že naše první scéna, kterou jsme spolu točili, nebyla snad ani napsaná, takže čistá improvizace. Pak už jsme se ale drželi toho, co bylo ve scénáři nebo jsme si to při zkouškách sami vytvořili. My se s Jirkou dlouho známe, takže se nám pracovalo dobře.

Bára Poláková ve filmu TvMiniUni: Zloděj otázek

Váš reálný partner Pavel Liška si také zahrál v TvMiniUni. Ztvárnil podle mě velmi pěknou postavu paní Konvičkové, značně nepříjemné staré paní. Potkáváte v životě takové typy jako je ona?

Ty jo! To možná ani ne… Já žádnou Konvičkovou neznám. (úsměv)

A doma s Pavlem Liškou na tohle téma nevtipkujete?

Ne, u nás hrajeme na Krakonoše. Když holčičky potřebují například ostříhat nehty nebo něco nechtějí, tak přichází Krakonoš, a to jsou hrozně srandovní momenty. Teď už i ony samy začaly dělat Krakonoše-má takové obrovské velké těžké nohy a když jde, tak dělá takový specifický zvuk těma nohama. V podání holčiček je to ale hrozně legrační…

Měla jste v TvMiniUni taky možnost zazpívat si, nebo jste jenom hrála?

Myslím, že jsem nezpívala… Ne, nezpívala.

A když se vás zeptám na pana režiséra Jana Jirků?

Taky se známe docela dlouho, ale takhle koncepčně jsme spolu předtím nikdy nespolupracovali. Hrozně mě to ale těšilo a myslím, že můžu mluvit i za Pavla, že se nám s ním spolupracovalo moc hezky. Bylo to strašně příjemné. A i teď, když jsme se potkali na postsynchronech, tak jsme se rádi viděli. To je podle mě moc důležité, že se lidi mají navzájem rádi, jakkoliv to může znít pateticky. Platí to pro jakoukoliv práci. Když se na sebe těšíte, pak děláte práci s úplně jiným nasazením.

Natáčelo se ve zlínských ateliérech. Jak se vám tam líbilo?

No, to jsou právě ta zelená pozadí… (smích) Ale spíš bych chtěla mluvit o Zlíně, který mám moc ráda. Patří do skupinky mých oblíbených měst. K některým městům prostě cítíte nějaký vztah a vlastně ani nevíte proč, a to já se Zlínem mám. Jela jsem tam ráda a těšila jsem se tam moc.

Jaké je podle vás poselství celovečerního filmu pro děti? A myslíte, že by bylo vhodné, aby se na TvMiniUni dívaly společně s rodiči?

Myslím, že je to film i pro rodiče, měli by na něj s dětmi koukat. Děti se pobaví, ale rodičům při tom může dojít taková na první pohled nepatrná věc, a sice že by měli svým dětem naslouchat a dát jim prostor vyslovit otázku. Děti strašně rychle vyrostou. Je to jen krátká doba, kdy si můžeme užít tenhle jejich krásný věk. Později se nám po těch všech jejich otázkách bude ještě stýskat…

TvMiniUni: Zloděj otázek (Česko, 2019)
K vidění ještě:
SOBOTA | 25.05 | 10:00 | GOLDEN APPLE CINEMA 1 – Koupit vstupenku

připravila: Dagmar Šimková, Totalfilm.cz
foto/video: Bontonfilm, Evolution Films © 2019