Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

UŽ JSTE VIDĚLI TRAILER NA KRIMI THRILLER MIKI NATOČENÝ PODLE PŘÍBĚHU SKUTEČNÉHO ŠÉFA SLOVENSKÉHO PODSVĚTÍ? TADY JE.

Filmové klapky dorazily do Zlína, doplní je kostýmy z Barrandova

Tradiční filmové klapky od předních českých výtvarníků budou po roce znovu k vidění v prodejní galerii obchodního a zábavního centra Zlaté jablko ve Zlíně. Od úterý 14. května zde vytvoří společně s nimi filmovou atmosféru i vzácné pohádkové kostýmy z Barrandov Studia. Obě expozice budou předzvěstí nadcházejícího 59. Zlín Film Festivalu, který startuje již 24. května. 

Výstava filmových klapek (foto: totalfilm.cz)

Salon filmových klapek je letos již po 22. součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu. Svoji pouť po České republice odstartoval 12. března v Praze, odkud putoval do Mladé Boleslavi, Olomouce, Brna aby nyní dorazil do Zlína. Ve Zlatém jablku budou klapky vystaveny od 14. do 22. května. Odtud se výstava přesune do zlínského kongresového centra, kde se poslední festivalovou neděli uskuteční jejich tradiční aukce na podporu začínajících filmařů.

Letošní kolekce Salonu čítá 123 originálních děl. „Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani letos taková jména, jako je Kristián Kodet, Iva Hüttnerová, Jiří Slíva, Kateřina Miler a další významní výtvarníci,“ uvádí předseda správní rady Nadačního fondu ZLÍNTALENT Čestmír Vančura.

Filmové klapky ve Zlíně

Kromě filmových klapek si návštěvníci zlínského Zlatého jablka budou moci prohlédnout od 14. května i unikátní kolekci filmových šatů a kostýmů ze známých českých filmů a pohádek, které pochází z unikátních sbírek kostýmů a rekvizit Barrandov Studia. „Na výstavě nebudou chybět například kostýmy z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, z filmu Dívka na koštěti, seriálu Návštěvníci nebo oblíbeného českého filmu Zítra vstanu a opařím se čajem,“ uvádí ředitel obchodního centra Jiří Kratochvíl a dodává: „Velkým lákadlem pak bude sbírka kostýmů z filmu Tři veteráni, která patří do Národního kulturního dědictví ČR.“

Tři veteráni

Novinkou letošního ročníku jsou samostatné webové stránky Salonu www.salonfilmovychklapek.cz. Obsahují kompletní galerie klapek za všechny ročníky včetně profilů jednotlivých výtvarníků i filmových projektů, které Nadační fond FILMTALENT Zlín podpořil z výtěžku aukce.

Výtěžek z dražby klapek bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. V úterý 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), mezi které se výtěžek aukce rozdělí.

Za dosavadních 21 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2369 klapek, které byly vydraženy za celkem 32 934 600 korun. Historii této unikátní výstavy mapuje také unikátní publikace „20 Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín, která vyšla v roce 2017 a podrobně představuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 milionů korun z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

Více informací na www.salonfilmovychklapek.cz

Zlín, OZC Zlaté jablko / 14. 5. – 22. 5.
Zlín, Kongresové centrum / 23. 5. – 26. 5.
Veřejná aukce: Zlín, Kongresové centrum / 26. 5., 13 hodin
Pitching: Zlín, Kongresové centrum  28. 5.

-red-
zdroj: K. Martykovánová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast