V Třeboni startuje tradiční Anifilm – potrvá do neděle

V jihočeském lázeňském městě Třeboň startuje v úterý 7. května tradiční Mezinárodní festival animovaných filmůAnifilm připravil nejen soutěžní filmy a hry, ale také bohatý nesoutěžní program, jehož hlavním tématem bude anidok, což je filmový žánr propojující filmový jazyk animovaného a dokumentárního filmu. Ale nezůstane jen u něj, diváci si užijí programy porotců, premiérové filmy z celého světa, mnohé retrospektivy a filmová ohlédnutí, četné programy pro děti i půlnoční projekce přístupné pouze plnoletým.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu dostane letos Zdenka Deitchová. Anifilm si připomene její velký podíl na úspěchu filmů studia Bratři v triku. Nemalou českou stopu ve světě animace pak připomene velká výstava AnimaCZe po roce 89.

Zdenkou Deitchová (v pozadí manžel Gene Deitch)

Dorazí také mnozí tvůrci soutěžících filmů, chybět mezi nimi nebude Denis Do, francouzský režisér celovečerního filmu Funan, který si již odnesl hlavní cenu z festivalu v Annecy a dvě ceny Emile Awards. Argentinský režisér Juan Antín doprovodí svůj soutěžící celovečerní film Pačamama a maďarská producentka a scenáristka Radmila Roczkov bude osobně držet palce svému celovečernímu filmu Sběratel Ruben Brandt. Stejně tak slavný estonský režisér Kaspar Jancis bude fandit snímku Kapitán Morten a pavoučí královna.

Výrazná bude letos kromě prestižní mezinárodní soutěže i česká soutěž. Nemalou českou stopu ve světě animace pak připomene velká výstava AnimaCZe po roce 89. Představí se i tvůrci populární české hry Chuchel.

Velkou pozornost vždy poutá program filmů v sekci Zvláštní uvedení. V loňském roce měl premiéru Psí ostrov Wese Andersona a letos se představí novinka neméně významného režiséra Roberta Zemeckise a to celovečerní film Vítejte v Marwenu, v němž kombinuje hrané pasáže s animovanými.

Premiéru bude mít i poťouchle provokativní film Sederový masochismus americké režisérky Niny Paley. A ve stejné sekci se představí i filmy ověnčené cenou Emile Awards, což je nejvýznamnější evropská cena určená animované tvorbě. Pro fanoušky anime uvede ANIFILM premiérově pásmo krátkých filmů Skromní hrdinové od studia Ponoc, které navazuje tam, kde skončilo slavné Miazakiho studio Ghibli. Chybět nebude ani přehlídka nazvaná CEE Animation: Talents, ta představí ty nejlepší filmy od studentů a debutujících autorů z regionu střední a východní Evropy.

Anifilm 2018 – festivaloví návštěvníci (foto: Eva Kořínková)

Vedle mezinárodních soutěží, kde se v pěti kategoriích utkají animované filmy a v jedné počítačové hry, proběhne i soutěž národní. Žhavé novinky ze světa animovaného filmu se představí v soutěžních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských animovaných filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktních a nenarativních filmů a animovaných videoklipů. Filmy a hry budou hodnotit čtyři tříčlenné mezinárodní poroty. Každý z porotců se zároveň nějakým způsobem podílí i na doprovodném programu festivalu – ať už svými filmy, přednáškou či jiným programem.

-red-
zdroj: P. Slavík, G. Zajícová
foto/video: Anifilm, Totalfilm © 2019