Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

FESTIVAL NEJHORŠÍCH A BIZARNÍCH FILMŮ PRÁVĚ PROBÍHÁ V PRAZE. O FESTIVALU NARUBY VÍC TADY.

Zlín Film Festival zná vítězné soutěžní filmy

Ve Zlíně v pátek večer vyvrcholil slavnostním galavečerem a vyhlášením vítězných snímků jednotlivých soutěží. Čtyři z nich pak promítnou v sobotu 1. června. Festival, který promítl celkem 145 soutěžních filmů, se tak blíží do svého závěru. Nejúspěšnějším se stal německý snímek Rocca mění svět, získal ceny od porot i diváckou cenu. Mimo soutěžní projekce nabídl festival s tématem Objevuj & poznávej svým návštěvníkům filmy s náměty přírody, lidí a země i bohatý doprovodný program s akcentem na cestovatelské besedy a osobnost Miroslava Zikmunda.

59. Zlín Film Festival – festivalové centrum

Do Zlína zavítala také řada významných českých a zahraničních osobností, mezi nimi zpěvák Karel Gott, herci Jan Hrušínský, Miluše Šplechtová, Anna Geislerová, Jan Potměšil, Klára Pollertová-Trojanová, Klára Issová, Jan Cina, britská herečka Eleanor Worthington-Cox, Milena Tscharntke z Německa či irská herečka Jordanne Jones. Své filmy uvedlo a doprovodilo bezmála 200 delegací.

Zlatý střevíček získaly filmy Nezapomenutelné léto s Tess (nejlepší hraný film pro děti), Malé velké lži (nejlepší hraný film pro mládež) a český animovaný snímek Pod mrakem (nejlepší krátký animovaný film). Hned čtyři ocenění posbíral německý film Rocca mění svět, z toho tři ceny od porot a také cenu za divácky nejúspěšnější celovečerní film.

Rocca mění svět

Předáno bylo také ocenění za práci v oblasti dětské filmové tvorby. Zlatý střevíček za vynikající interpretaci písní v českých filmech získal zpěvák, herec a malíř Karel Gott.

Už při zahajovacím večeru si cenu Grand Prix Zlín Film Festivalu za dlouhodobé zásluhy o rozvoj kinematografie pro děti a mládež a její prezentaci si z festivalu převzal výkonný ředitel ČT :D Petr Koliha.

Letošní ceny rozšířilo i nové ocenění v kategorii evropských debutů, které nese název Cena Karla Zemana – zvláštní cena poroty za vizuální ztvárnění filmu. Získal ji německý snímek režiséra Erika Schmitta Cleo cestuje v čase.

[pullquote align=“left“ cite=““ link=““ color=““ class=““ size=““]110 tisíc návštěvníků[/pullquote]Festival se může pochlubit 2 600 akreditovanými hosty a více než 42 000 diváky, kteří za osm dní zavítali do kinosálů nebo navštívili satelitní projekce. „Jsme rádi, že si sekce Objevuj & poznávej našla své diváky a že i letos tématem pro naše návštěvníky byl opravdu film. Podepsalo se na tom i to, že dáváme větší prostor reprízám a tím divákům umožníme zhlédnout více filmů a také to, že ve Zlíně funguje filmová výchova a že diváci, když vyjdou z kina, mají kde být spolu,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová.
Celkovou návštěvnost za všech devět dní včetně zítřejšího programu odhadujeme na 110-115 tisíc lidí, což je o něco méně než v minulém roce a to zejména kvůli počasí, které nám tentokrát příliš nepřálo,“ řekl prezident festivalu Čestmír Vančura.

Young Stars na zlínském festivalu

59. ročník Zlín Film Festivalu se inspiroval stými narozeninami legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda a zvolil za své téma Objevuj & poznávej. Ten příští, jubilejní 60. ročník, se bude konat od pátku 29. května do neděle 6. června 2020.Jeho tématem bude především oslava našeho festivalu jako takového. Chceme se ohlédnout za celými šedesáti lety. Ani ne tak s nostalgií, spíše je to pro nás výzva, jak ho udělat lepším pro další léta,“ prozradil Čestmír Vančura.

Kromě zlínského publika mohli vybrané festivalové filmy vidět také diváci v dalších satelitních městech. 59. ročník oficiálně završí projekce a doprovodný program v Mikulově,
kde se od 7. do 11. června již potřetí budou konat Mikulovské ozvěny Zlín Film Festivalu.

-red-
zdroj: K. Martykánová

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast