Menu

TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
TotalFilm YouTube logo TotalFilm Spotify logo TotalFilm Instagram logo TotalFilm Facebook logo
Infobox ikona

NECHCE SE VÁM ČÍST? RECENZI NA FURIOSU SI MŮŽETE POSLECHNOUT V RÁMCI NAŠEHO PODCASTU ZDE.

V Praze v pondělí odstartuje přehlídka britského filmu

Pražské kino Lucerna a nové kino EDISON Filmhub představí od 10. do 16. června Přehlídku britského filmu s názvem Film is GREAT. Přehlídka, oslavující filmovými novinkami 100 let britské ambasády v Praze, uvede 6 premiérových titulů a další filmy z produkce Velké Británie. Zahajovacím filmem bude novinka Beats režiséra Briana Welshe, novodobého následovníka Dannyho Boyla a jeho legendárního Trainspottingu.

Dalším premiérovým titulem bude britsko-německý Brankář o legendárním fotbalistovi Manchester City Bertu Trautmannovi, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu.

Dokument Spitfire (režie David Fairhead, Ant Palmer) uvede příběh legendárního letounu, který změnil běh světových dějin. Film vyprávěný posledními dosud žijícími veterány druhé světové války ohromí fantastickými záběry z ptačí perspektivy i vzácnými digitálně upravenými archivními záznamy ze čtyřicátých let.
Součástí přehlídky bude i výstava reprodukcí fotografií Ladislava Sitenského (1019-2009), fotografa a účastníka západního odboje, který by se letos dožil sta let. Výstavu připravila fotografova vnučka Adéla Kándlová.

Koprodukční snímek Florencino knihkupectví (režie Isabel Coixet) s hereckým trojlístkem známých tváří – Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy – zavede diváky do ospale konzervativního britského maloměsta 50. let, v něž se svobodomyslná vdova Florence (Emily Mortimer) snaží otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita.

Hrdinka filmu Daphne (režie Peter Mackie Burns) je jednatřicetiletá, krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka. Přesto není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Dokáže změnit svůj život?

Daphne (foto: Totalfilm.cz)

V rámci přehlídky vstoupí předpremiérově do distribuce také originální adaptace klasického románu Bouřlivé výšiny (Na větrné hůrce) Emily Brontëové, kterou v roce 2011 natočila Andrea Arnold. Ta ve své variantě příběhu silného vztahu dvou mladých lidí odmítla obvyklé konvence většiny literárních adaptací a nesoustředila se e na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů.

Bouřlivé výšiny (foto: Totalfilm.cz)

Přehlídka britského filmu bude prvním festivalem, který bude hostit nové kino společnosti Film Europe – EDISON Filmhub. Prostor v centru Prahy se otevřel veřejnosti 1. června a je nejen místem pro kvalitní film a diskuse o něm, ale také místem pro ranní kávu i večerní drink. EDISON Filmhub se nachází ve stylové funkcionalistické budově, kde je k dispozici špičková projekční technika, pohodlná křesla i designová kavárna.

Edison Film Hub

EDISON Filmhub najdete na adrese Jeruzalémská 2, jen pár kroků od zastávky Jindřišská nebo od Hlavního nádraží.  Název EDISON je vzácnou náhodou. Jde o skutečné jméno transformační stanice postavené špičkovým českým architektem F. A. Librou v letech 1926 – 1930 na zakázku pro pražské Elektrické podniky.

Edison Film Hub

PROGRAM KINO LUCERNA: http://www.kinolucerna.cz/klient-263/kino-68/stranka-3036
PROGRAM EDISON FILMHUB: https://www.edisonfilmhub.cz/
FB: https://www.facebook.com/events/747110712358022/

-red-
zdroj: H. Petrželková
foto/video: Film Europe © 2019

TotalFilm YouTube logoTotalfilm kanál TotalFilm Spotify logoTotalfilm podcast