Nepřehlédněte

Ve Varech se představí dokument Olgy Sommerové o Jiřím Suchém (trailer)

Na 54. ročníku MFF Karlovy Vary se ve světové premiéře představí nový dokument Olgy Sommerové o legendárním zakladateli divadla Semafor. Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát mapuje život muže mnoha řemesel. Jiří Suchý je herec, spisovatel, režisér, libretista, skladatel, textař, grafik, scénograf a kostýmní výtvarník, a navíc ředitel divadla. A to určitě není ještě všechno. Především legenda české kultury, která ovlivnila několik generací. 

“Suchého košatý tvůrčí i občanský životaběh zachytila Olga Sommerová s obvyklou neokázalou osobitostí i vzácným citem pro vystižení neopakovatelných okamžiků, říká o filmu umělecký ředitel festivalu.” Karel Och. Film promítne karlovarský festival v sekci Zvláštní uvedení.

Jiří Suchý a Olga Sommerová (foto: Irena Zlámalová)

Jiří Suchý svým všestranným geniálním talentem ovlivnil v průběhu šedesáti let své tvůrčí dráhy několik generací. Svými písňovými a divadelními texty obohatil s nevídanou působivostí nejen český jazyk, ale i naše kulturní bohatství. V průběhu šedesáti let uvedl v Semaforu stovku her, napsal texty k 1400 písním a složil hudbu k 500 songům. „Dodnes mi není jasný, jak vznikne nápad. Mám ctižádost, aby to dobrý, co jsem napsal, mě přežilo…,“ zazní mimo jiné z umělcových úst ve filmu.

Jiří Suchý v šedesátých letech v divadle Semafor (foto: Jan Lukáš)

O Jiřím Suchém byly už v minulosti natočeny filmy, které se zaměřovaly spíše na konkrétní mezníky jeho divadelní tvorby. Film Jiří Suchý – Lehce s životem se prát se více věnuje umělcovu životu. Hlavním cílem Olgy Sommerové bylo vytvořit atraktivní životopisný a tvůrčí portrét Jiřího Suchého jinak, než jak byl doposud prezentován. Film ho představí v archivních záběrech, ale soustředí se i na jeho současnou tvorbu, a situace z profesního a osobního života.

Jiří Suchý (foto: Irena Zlámalová)

Dílo Jiřího Suchého je tak obsáhlé, že pro životopisný film o jeho osobnosti je třeba zvolit přísný a subjektivní výběr jeho tvorby. Mým cílem je vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ popisuje Olga Sommerová svůj přístup k hlavnímu aktérovi filmu.

Film se do běžné distribuce dostane 26. září. V Karlových Varech tak budou mít diváci jedinečnou možnost film vidět v předstihu.

-red-
foto/video: CinemArt, Cineart TV Prague © 2019

%d blogerům se to líbí: